Memur ve emekliler asgari ücret zammının açıklanmasından sonra kendilerine yapılacak olan zam oranı açıklamasını merakla bekliyor. Kulislerde türlü türlü hesaplar dolanırken, yapılan düzenlemede en düşük memur maaşının 22.000 TL olarak onay alması ve açıklanmasına ramak kaldı. Seçim öncesinde en düşük emekli maaşının 7.500 TL olarak açıklanması sonrasında prim günü fazla olanlar isyan etmiş ve aldıkları maaşın en düşük maaş olmasına tepki göstermişti. Bu kapsamda hükümet kademeli zam artışını ilk defa gündeme almış ve Temmuz ayında kademeli zam artı refah payının emekli maaş zamlarına yansıtılacağını belirtmişti. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın başkanlığında, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerince 4 Temmuz'da emekli maaş oranları toplantısında son noktaya gelecekleri söyleniyor. İşte bayramın hemen sonrasında duyurulması planlanan ve hesaplanan emekli maaş zamları...

Samsung’un Yeni Göz Bebeği: S24 Serisi Samsung’un Yeni Göz Bebeği: S24 Serisi

SSK, Bağ-KUR ve Memur emeklileri merakla yapılması planlanan zam oranının açıklanacağı günü bekliyor. Asgari ücret ve en düşük memur maaşının açıklanması sonrasında geriye kalan tek konu emekli maaş zammı açıklaması olurken, meraklı bekleyiş ne zaman bitecek? En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli zammı konusunda beklenti çok yüksek seyrederken, hükümet tarafından refah payının da eklenmesi sonrasında yüzde 35- 50 aralığında zam olması planlanıyor. 

Konu ile alakalı Vedat Işıkhan ilk açıklamayı yaptı ve Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Biz torba yasada inşallah sunacağız. Kısa zamanda Meclis'ten geçmesini sağlayacağız. Şu anda prosedüre bağlı kalmak suretiyle tatile girmeden Allah nasip ederse çıkarmayı düşünüyoruz." ifadelerini kullandı. Ortaya atılan iddialar sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bayramdan sonra yapılacak olan toplantının hemen akabinde maaş zammının açıklanacağı biliniyor. 

Emekli Zammı Netleşiyor

Emekliye yapılacak olan zam konusunda gelişmeler takip edilirken, yavaş yavaş şekillenmeye başlayan neticelerde emekli maaşının yüzde 40 olarak açıklanacağı söyleniyor. Kademeli artış artı refah paytı da bu kapsamda devreye giriyor. Ve yapılan hesaplamalarda maaşa göre artış olacağı belirtiliyor. 

EN düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

En düşük emekli maaşı seçim öncesinde 7.500 TL' ye çıkartılmıştı. Temmuz emekli maaş zammı açıklaması da Temmuz maaşında uygulamaya sokulacak iken refah payı artı enflasyon oranının toplamının 35- 40 civarı olabileceği konuşuluyor. Emekliye Temmuz zammı  Temmuz zammı kök maaş üzerinden yapılacak. 7500-10 bin lira arasında alanlar için yüzde 45, 10 bin-15 bin lira arasında alanlara yüzde 40, 15 bin-20 bin lira arasında alanlara yüzde 35, 20 bin lira üzerinde alanlara yüzde 30'luk bir artış seçeneği sunulacağına kesin gözüyle bakılıyor. 

Emeklilere Yarayacak

En düşük emekli maaşındaki zam merakla bekleniyor. Ancak ortaya atılan maaş zammı konusundaki oranlar emeklinin cebini dolduracağa benziyor.