31.01.2016 13:42

Volkswagen’de ACT Teknolojisi Nedir ve ACT Nasıl Çalışır?

Volkswagen'de ACT teknolojisi nedir? ACT nasıl çalışır? ACT sistemi ne kadar yakıt tasarrufu saglar? Bütün bunları sizler için bu yazımızda bir araya topladık.

Bildiğiniz gibi  yakıt verimliliği konusunda artık otomobil firmaları bir adım öne geçmek için her türlü yolu deniyorlar. Bunlardan biri de Volkswagen‘in geliştirdiği teknolojilerden biri olan ACT teknolojisi. Peki ACT ne demek gelin hep birlikte görelim.

ACT Teknolojisi Nedir ve Nasıl Çalışır?

ACT teknolojisi ya da diğer bir adıyla Aktif Silindir Yönetimi ile teknik olarak 4 silindirli egzoz  turbo şarjı ile aşırı beslenen 16 subaplı motorlarda 2. ve 3. silindirin kapatılarak yakıt ekonomisine katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Saatte 130 km hıza kadar ve 1.250 ile 4.000 d/d arasında aşırı güç talep etmediğiniz durumlarda ACT sistemi devreye girer. Bunu, egzoz ve emme subaplarını kumanda eden egzantirik milini 0 dereceli bir noktaya kaydırarak yapar ve aynı anda yakıt enjeksiyonunu ve buji ateşlemesini de keser.

ACT sistemi devreye girdiğinde tork 250 N.m’den 100 N.m’ye düşer. Siz gaza bastığınız anda ACT sistemi 0.11 milisaniyede devreden çıkarak yine maksimum torku verecektir. Anlaşıldığı gibi bu süreyi anlamanız imkansızdır.

ACT teknolojisi ile tüm bunların sayesinde ortalama %16 daha az yakıt sarfiyatı elde edilebilmektedir (NEDC normlarına göre 0,4 lt/100 km daha düşük tüketim).

Bütün bunlar bize verim teknolojilerinin gelecekte ne kadar gelişebileceğine dair ipucu vermektedir. Kim bilir daha neler duyacağız. Cebimizden daha az para çıkaracak teknolojilerin daha çok gelmesi en içten dileğimiz olsun.

Kategoriler: Otomobil Rehber