Rusya'da darbe girişimi yapan paralı asker grubu Wagner merak edildi. Wagner paralı askerlerinin lideri kim? Wagner ordusunda kaç asker var? Wagner, Putin'den ne istiyor?

Asus Zenfone 11 Ultra fiyatı belli oldu! Asus Zenfone 11 Ultra fiyatı belli oldu!

Wagner paralı asker grubunun ismi ilk kez 2014 yılında duyuldu. Rusya'nın geçtiğimiz sene başlayan Ukrayna işgalinde Wagner ordusu kilit rol oyandı.

Wagner paralı askerlerin patronu Yevgeni Prigojin kimdir?

1 Haziran 1961 Leningrad doğumludur. Rus iş insanı ve oligark olan Prigojin, Vladimir Putin'e olan yakınlığı ile biliniyordu. Prigojin, Sovyetler Birliği döneminde hapishanelerde dokuz yıl hükümlü olarak yattı. Prigojin, 2014 yılında Donbass Savaşı'nda Rus güçlerini desteklemek için Wagner paralı asker grubu'nu kurduğunu açıklamıştı.

WAGNER GRUBU ASKERLERİ NE İŞ YAPIYOR?

Wagner ordusundaki askerlerin çoğu mahkumlardan olşuyor. Ordu, Rus hapishanelerinden suçlarının affedileceği vaadiyle savaşçı topladı. Verilere göre özellikle Ukrayna'daki Wagner paralı askerlerinin yüzde 80'i eski mahkum.

Wagner'in lideri Yevgeni Prigojin'idir. Prigojin, Rus ordusunun bilerek ve isteyerek Wagner'e mühimmat sağlamadığını iddia ederek Rusya Savunma Bakanlığı'na savaş açtı.