Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gün gün destek ödemelerinin sayısı artarak devam ediyor. Özellikle de 2023 senesinde destek ödemelerindeki artışın sebebi seçim zamanı olarak gösteriliyor. Hükümet, seçim zamanı açıkladığı vaatleri bir bir görüşüp uygulamaya sokmaya başlamışken, bu kapsamda en çok faydalanacak olan bireyin ise dar gelirli bireylerin olacağı tahmin ediliyor.  Devlet betonarme ev desteği, prefabrik ev desteği ve hane onarma destekleri ile yüzbinlerce lira kişiyi özel ödeme yapıyor. Yeni Aile Bakanı Mahinur GÖktaş ise hane yardımlarındaki artışlar ile alakalı yaptığı son dakika açıklamasında miktarları belirtmiş bulunuyor.

Realme atağa geçti! Realme 12x geliyor! Realme atağa geçti! Realme 12x geliyor!

Devletin sağladığı destek ödemelerinden faydalanabilmek için ise ilk etapta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı onayından geçmek gerekiyor. Bakanlığın onay verdiği hanelere destek ödemesi sağlanıyor. Özellikle de korkunç Kahramanmaraş Depremi sonrasında hanelere verilen destekler büyük önem arz etmeye başlamış bulunmaktadır. İşte devletin onay alan bireye ödemesini yaptığı prefabrik ev desteği betonarme ev desteği ve hane onarım destekleri ile alakalı tüm detaylar.

Hane Desteği Başvuru Şartları

Hane desteğinden faydalanabilmek için başvuru yapan bireyin, gelirinin hanesini geçindiremediğine kanaat verilmesi ile birlikte başvuru süreci başlıyor. Bu kapsamda haneye giren maaş miktarı önem arz ediyor. Kişi başına düşen aylık maaşın asgari ücretin 3'te birinden az olması gerekiyor. Ayrıca oturulan hanenin, oturulamayacak kadar eski ve dökük olması şartı da mevcut. Öte yandan başvuru yapılan bölgede de en az 1 yıldır ikamet edilmesi gerekiyor. 

Hane Desteği Ödeme Miktarları

  • Basit Ev Onarımı: Evlerinde basit düzeyde onarım yapacak hanelere 35.000 TL'ye kadar ödeme yapılmaktadır.
  • Orta Düzey Ev Onarımı: Bakımsız olan evlerde orta düzeyde onarım yapacak ailelere 70.000 TL'ye kadar nakit desteği sağlanmaktadır.
  • Kapsamlı Ev Onarımı: Evlerini sağlıklı bir hale getirmek için kapsamlı onarım yapacak vatandaşlara 100.000 TL destek verilmektedir.
  • Prefabrik Ev Yaptırma Yardımı: Prefabrik ev yaptıracak vatandaşlara 300.000 TL'ye kadar nakit destek sağlanmaktadır.
  • Betonarme Ev Yaptırma Yardımı: Betonarme ev yaptıracak ailelere Aile Bakanlığı tarafından 500.000 TL'ye kadar destek verilmektedir.