1-2-3 çocuğu olan hanelere dev destek kapısı açıldı. Devlet dar gelirli ve ihtiyaç sahibi hanelere destek vermekten geri kalmıyor. Kimi zaman tek seferlik yapılan bu destek ödemeleri kimi zaman da düzenli olarak sağlanıyor. Hayat koşullarının zorlaştığı günümüzde asgari ücretli ve emekli maaşının bile açlık sınırın altında bulunuyor. Herhangi bir maaşı olmayan ya da gücü ailesini geçindirmeye yetmeyen bireye özel destek, devlet tarafından sağlanıyor. Çocuk destek bileşeni ve SED ödemeleri de bu yardımlar arasında yer alıyor. E-devlet üzerinden yapılan yardım başvuruları genel olarak PTT üzerinden ödeniyor. Özellikle de 2023 yılına girilmesi ile zamlanan destek ödemeleri, Temmuz ara zammı sonrasında merakla araştırılıyor. 1-2-3 çocuğa destek ödemeleri de merak ediliyor.

Xiaomi Redmi Note 13 Şubat Ayında Ne Kadar? Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G Fiyat Listesi Açıklandı! Xiaomi Redmi Note 13 Şubat Ayında Ne Kadar? Xiaomi Redmi Note 13 Pro 5G Fiyat Listesi Açıklandı!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli olduğu kanaatine varılan hanelere yapılan destek ödemeleri devam ediyor. Çok fazla kalemde yapılan destek ödemesi mevcut iken, çocuklara yönelik sağlanan ayrıcalıklar da dar gelirli için hayat kurtarıcı oluyor. Asgari ücrete yapılan ara zamdan nasibini alan bir ödeme de karşımıza  çocuk desteği olarak çıkıyor.  >Peki 1-2-3 çocuğu olan destek için başvuru detayları neler? Peki Çocuk yardımı kaç TL? 

SED Yardımı adı altından toplanan bir çok kalemde ödeme mevcut. Bunlardan en çok dikkat çekeni ise 1-2-3 çocuğu olan hanalere sağlanan destek olarak biliniyor. Çocuk destek programı kapsamında eski Aile Bakanı Derya Yanık açıklama yapmış ve destek ödemelerine zam yapıldığını belirtmişti. Bakan Yanık; "SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 2.337 TL'den 3.038 TL'ye yükseldi. Ayrıca koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalaması 3.644 TL'den 4.853 TL'ye çıkarıldı" demişti. 

SED Çocuk Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuğu olan hanelere sağlanan destek kapsamlı olarak araştırılmaya devam ediyor. 12 ay olarak ödenen düzenli destekler arasında yer alan çocuk yardımı başvuruları, elektronik ortamdan olduğu kadar, kaymakamlıklara da yapılabiliyor.  E-Devlet üzerinden Aile Bakanlığı sayfasına yapılacak olan her başvuru değerlendirilmeye alınacak olup öte yandan ikametgâh adresinin bağlı olduğu Kaymakamlıklar da yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına'da başvurular yapılabiliyor. Aile Bakanlığı tarafından değerlendirilen başvurular sonrasında hak sahibi olunması durumunda ödemeler, her ay düzenli olarak PTT üzerinden çekilebiliyor. 

Çocuk Desteği Bileşeni de Var

Bu ödemeler ek olarak hanedeki çocuk sayısına göre de devlet destek ödemesi yapıyor. Bu kapsamda 350 TL ile 850 TL arasında ödemeler, her ayın belirli günlerinde hesaplara otomatikman aktarılıyor.