07.09.2016 00:22

2016 Paralimpik Olimpiyatlar Doodle Oldu!

Dört bin sporcunun yarışacağı 2016 Paralimpik Olimpiyatlar Google tarafından bugünün Doodle’ı seçildi. Peki Paralimpik Olimpiyatları geçmişi neye dayanıyor?

Rio Olimpiyatları’nın yapıldığı Brezilya’da yarından itibaren başlayacak olan 2016 Rio Paralimpik Olimpiyatları, Google’ın dikkatinden kaçmadı. Uzun süredir Olimpiyatlar ile ilgili Doodle tasarlayan Google, bu defa da 2016 Paralimpik Olimpiyatları’nı tercih etti. Peki Paralimpik Olimpiyatları geçmişi nereye dayanıyor ve hangi spor türlerinden oluşuyor hiç merak ettiniz mi? İşte karşınızda tüm detayları ile Paralimpik Olimpiyatları!

2016 Paralimpik Olimpiyatları ve Geçmişi

Çeşitli engelli sporcu gruplarından oluşan ekiplerin katıldığı çok sporlu etkinlikler olan Paralimpik Olimpiyatları, ilk defa 1948 yılında II.Dünya Savaşı sırasında savaşan İngiliz askerlerinin katılımları ile gerçekleştirilmişti. 2008 yılında ise uluslararası platforma geçiş yapan spor türü bugün Google arama motorunda Doodle oldu. Kış oyunları ve Yaz oyunları olarak iki sınıflandırılması bulunan Paralimpik Olimpiyatlar; Okçuluk, tekerlikli sandalye rugby, yüzme, yelken, tekerlekli sandalye körlingi, tekerlekli sandalye basketbolu, atıcılık gibi birçok spor alanından oluşuyor. Bundan bir önceki Paralimpik Oyunlar ise Londra’da yaz oyunları olarak düzenlenmişti. Paralimpik Olimpiyatları’nda ülkemizin altın madalyasını ilk kazanan sporcumuz ise okçuluk dalında yarışan Gizem Girişmen olduğunu belirtelim.

Bakalım Google’ın da Doodle yaptığı 2016 Paralimpik Olimpiyatları’nda bu sene nelerle karşılaşacağız? Hangi ülkeler madalyaları kazanacak?