Temmuz ayı zam ve destek ödemeleri onayı ile geçeceğe benzemekte. Temmuz ayında asgari ücrete zam, emekli maaş zammı ve memur zammı açıklamaları ile süre geliyor. Bu kapsamda bir çok destek ödemesi de sağlanıyor. Tüm memurlara bu ay içerisinde zamlı maaş ödemesi planlaması yapılıyor. Öte yandan belirlenen şehirlerde yaşayan memurlara da ek ödeme yapılacak. Kira desteği adı altında yapılan bu ödemenin miktarı ise 4500 TL olacak. 

Ülke genelinde özellikle de son yıl içerisinde kiralar yüzde yüzün üzerinde bir zam oranı ile şekillendi. Her kesimi etkileyen bu durum, memurlara da dezavantaj olmaya başladı. Hal bu iken emekli, asgari ücretli ve memurlar da kiralarını ödeyemez duruma geldi. Kira artışları ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düzenleme ile birlikte ev sahiplerine yaptırımlar yapılacağından bahsetti. Özellikle de büyükşehirleri kapsayan bu zamlar, vatandaşın belini büküyor.  İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya gibi kiraların en fazla olduğu yerlerde yaşayan memurlara 4500 TL kira desteği verilmesi planlandı. 

İçeceklere Yeni Zamlar Yükleniyor: Kola, Cappy, Sprite, Fusetea, Fanta İçeceklere Yeni Zamlar Yükleniyor: Kola, Cappy, Sprite, Fusetea, Fanta

Memura kira desteği olarak gündeme çıkan ödemeler yaşanılan şehre hatta yaşanılan ilçeye göre değişiklik gösterecek iken 1700 TL - 4500 TL arasında destek ödemesi başlayacak. En düşük memur maaşının bu ay içerisinde 22 bin TL olarak açıklanması planlanıyor. Bu kapsamda memura kira desteği ile alakalı gelişmeler yakından takip ediliyor. Bakanlık memura kira desteği ile alakalı açıklama yapmaya hazırlandığı ve memur zammı sonrasında belirtileceği tahmin ediliyor. 

Konu ile alakalı açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Kira fiyatları konusunda da yeni adımlar atacağız. Bu konuda ilgili bakanlıklarımız çalışmalarını sürdürüyor” dedi. 

TRT ekranlarından bu durumu değerlendiren Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, "Kira fiyatlarına bakılacak, ortalama kiralar ve oradaki diğer gıda fiyatları da belki değerlendirilecek. Bu geçinme endekslerine göre belki de belli bir kademelendirme olabilir. İstanbul, Ankara, İzmir ya da diğer farklı şehirlerde bu artışların miktarları durumları değerlendirilip ona göre hayatı kolaylaştıracak tutar belirlenir'' dedi.

Memura Kira Yardımı Ne Zaman Başlayacak

Ödemesi planlanan memura kira yardımı ödemesi yapılacağı kesinleşse de henüz açıklanan bir tarih yok. Memur maaş zammının açıklanması sonrasında kira desteği için de bilgilendirilme yapılacak. 

Memura Kira Desteği Kaç Para Ödenecek

Memura kira desteği adı altında ödenecek olan yardım miktarı yaşanılan ile göre farklılık gösterecek olup, 1700 TL 4500 TL arasında değişiklik gösterecek