07.10.2017 18:45

Disqus Hacklendi! Firma Yetkilileri İlk Açıklamaları Yaptı

Disqus platformunun hacklendiği açıklandı. Doğrudan Disqus yetkilileri tarafından yapılan açıklamada nasıl detaylar var? Hangi kullanıcılar etkilendi?

İnternet ortamında en çok kullanılan yorum sistemlerinden biri olan Disqus, bugün önemli bir açıklama ile gündem oldu. Sitelerin bile yorum konusunda ilk başvurduğu platform olan Disqus için yapılan açıklamayla beraber, sistemin hacklendiği belirtildi. Doğrudan platform yetkilileri tarafından yapılan açıklamayla beraber hack olayı da doğrulandı. Disqus hacklendi açıklamasının hemen sonrasında verilen detaylarla beraber ise kullanıcılara yeni uyarılar yapıldı.

Disqus Ne Zaman Hacklendi?

Öncelikle platformun ne zaman hacklendiği konusuna açıklık getirmek gerekiyor. Açıklama bugün yapılmış olsa da hack olayı yeni değil. Yetkililer hack olayının 2012 yılında yaşandığını açıkladı. Kullanıcıların bilgilerinin korunması ve olayın soruşturulması adına, hacklenme açıklamasının 5 yıl sonra yapıldığı açıklandı. Bir nevi bu süreç içerisinde ilk olarak önlemlerin alındığı belirtiliyor.

Disqus

Firmaya göre 17.5 milyon kullanıcının bilgilerinin ele geçirilmiş olabileceği belirtildi. Fakat bu süreçte tüm sorunun çözülmesi adına önemli adımlar attığını belirten Disqus yetkilileri, 2012 yılından sonra tüm açıkların kapandığı ve bir daha böyle bir olayın yaşanmadığını vurguladı. Bu süreç içerisinde firmanın verilerin çalınmasının önüne geçmek adına yaptığı çalışmaları açıklamadığını da belirtelim.

Bunların dışında Disqus kullanıcılarının olaydan nasıl etkilendiği konusunda da 3 madde yayınlandı.

  • İlk maddede kullanıcıların şifrelerinin değiştirilme talebiyle değiştirilmesinin istediği belirtildi.
  • Buna ek kullanıcıların sahte e posta alabilecekleri belirtildi
  • Son olarak ise ele geçirilen verilerin sadece 2007 ile 2012 arasındaki kullanıcılar için olduğu belirtildi.