SSK ve Bağkur emeklilerini yakından ilgilendiren zam hesaplamaları uzun zamandır takip ediliyor. Asgari ücret zammı sonrasında emekli ve memur maaş zamları konusu bugün netleşecek. Ve tüm Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan gelecek açıklamayı bekliyor. Özellikle de son zamanlarda enflasyonun artması, kur farkının yarattığı zam dalgası emekli maaşını açlık sınırının altına çekmişken, Erdoğan'ın açıklamasında söylediği 'Emekliyi enflasyona ezdirmeyeceğiz' cümlesinin sonucu bekleniyor. Bugün emekli ve memur maaş zammı hesaplamaları için kurul bir araya gelecek iken, emekliye yapılacak olan zam oranı gözleri fal taşı gibi açtıracağa benziyor . Hesaplamalardaki 13.000 TL detayı, en düşük emekli maaşı 13.000 TL mi olacak sorusunu akıllara getiriyor. Peki emekli maaş zammı ne kadar olacak? 

Ocak ayında emekliye yapılan ana zam cepleri doldurmaya yetmemiş vatandaş geçim sıkıntısına devam etmişti. Sonrasında en düşük emekli maaşına yapılan zam kafaları karıştırmıştı. Prim günü farkının ortaya çıkması ayrımcılık yapılıyor dedirtmişti. Bu kapsamda devlet kademeli zam uygulamasının devreye gireceğini ve prim günü şartlarının eşitleneceğini belirtmişti. İşte o büyük gün geldi. Emekli maaşı 13. 000 TL olabilir. 

Emekli tüm dikkatini TÜİK'in açıklamasını yapacağı enflasyon verilerine çevrilmiş iken artı refah payı açıklaması da zam oranlarının netleşmesini sağlayacak. Emekli maaşları yapılacak olan zam oranları ile birlikte yüzde 45'e kadar ulaşacağı iddia edilirken, kademeli artışın nasıl uygulamaya sokulacağı araştırılıyor. 

Milyonlarca emeklinin uzun zamandır beklediği müjdeli haberin nihayetinde verildiği ve kulislerden sızan bilgilerin kesin olduğu iddia ediliyor. Emekli vatandaşın beklentisinin çok üzerinde bir zam artışı olacağı söylenirken, emekli maaşının asgari ücret maaşına denk getirileceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tek talimatı ile emekli maaşının bazı hesaplamalarda 13.000 TL'ye çıkacağı açıklanırken, bazı hesaplamalarda da asgari ücret seviyesine çıkacağı belirtiliyor. 

Dikkat ! Sıcaklık 42 dereceyi aşıyor ! Dikkat ! Sıcaklık 42 dereceyi aşıyor !

İlk 6 aylık TÜFE'nin açıklanması sonrasında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 18.49 olacağı tahmin ediliyor.  Kademeli artışta ise en düşük emekli maaşında 2.000 TL civarında bir oynama olacağı iddia ediliyor. Öte yandan Kademeli zam, refah payı artışı ve enflasyon zammı eklenerek üçlü zam yapılması planlar dahilinde. Uygulamaya sokulması planlanan üçlü zam ile birlikte en düşük emekli maaşının asgari ücret tutarında olabileceği ve kademeli olarak artış gösterebileceği de uzmanların tahminin de yer alıyor.