11.02.2016 09:44

Flash Reklamlar Kaldırılıyor

Flash kullanımı artık sona mı eriyor? Google'ın Flash reklamlara yer vermeyeceğini açıklaması Flash uygulamasının sona yaklaştığının habercisi sayılabilir mi?

Google, Google Display Network ve DoubleClick Digital Marketing (DCDM) platformlarında 30 Haziran gününden itibaren Flash reklamlar yayınlamayı kaldıracağını duyurdu. Haziran ayından itibaren artık reklam verenler AdWords ya da DCDM platformlarına Flash reklamlar yükleyemeyecekler. Ayrıca 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren de Google’ın herhangi bir reklam ağında Flash reklamlar çalışmayacak.

Hangi Reklamlar Çalışmayacak?

Google reklam ağında Flash reklamların çalışmayacağı doğru. Ancak bu sadece resim formatlı reklamları kapsayan bir durum. Flash tabanlı video reklamları bu durumdan etkilenmeyecek. Bu uygulamanın duyulmasıyla birlikte yavaş yavaş tüm sektörlerin Flash kullanımından uzaklaşması bekleniyor. Chrome, zaten geçen Eylül ayından beri bazı Flash tabanlı reklamları bloke etmeyi başlamıştı. Firefox ise 2016 sonuna kadar bu formatı elimine etmeye yemin etmişti. Hatta Adobe bile Flash Professional isimli uygulamasının adını değiştirerek kendisini bu sorundan uzak tutmaya çalışmıştı.

Konuyla ilgili olarak Google Adwords’ün Google+ sayfasında yer alan bir gönderide farklı cihazlardaki gezinti deneyimini geliştirmek amacıyla Google Display Network ve DoubleClick Digital Marketing’in HTML5’e %100 geçiş yaptığının altı çiziliyor.