26.12.2021 23:09

Kombiye Sürekli Su Verilirse Ne Olur?

Çalışma prensibi ve sistem yapısı çerçevesinde kombi aldığı suyu, doğalgazı ateşleme sistemi ile yakarak, ısıtmaktadır. Böylelikle hem peteklere hem de su tesisatına sıcak su gönderimini sağlayabilmektedir. Bu fonksiyonların güvenli ve stabil biçimde gerçekleşebilmesi içinde su b

Çalışma prensibi ve sistem yapısı çerçevesinde kombi aldığı suyu, doğalgazı ateşleme sistemi ile yakarak, ısıtmaktadır. Böylelikle hem peteklere hem de su tesisatına sıcak su gönderimini sağlayabilmektedir. Bu fonksiyonların güvenli ve stabil biçimde gerçekleşebilmesi içinde su basınç seviyesinin kombide mutlaka 1.5 bar ile 2 bar aralığında olmasına dikkat edilmesi gerekir. Kombinin basınç seviyesinin bu oranların altında ya da üzerinde olması kombide veya tesisatta bir problem olduğuna işaret etmektedir. Kombinin su basınç seviyesi göstergesinde çok ciddi düşüş gözlemleniyor ise basınç göstergesi 1.5 bar bandına oturacak şekilde alttaki su vanası açılarak, kombiye taze su gönderimi yapılması gerekir.  Çekmeköy Arçelik Servisi merkezi teknikerlerince bu taze su gönderiminin sık sık yapılmasının kombi açısından pek de faydalı olmadığı belirtiliyor.

 

Kombiye sık sık taze su verilmesi ile düşmüş olan su basınç seviyesi ideal seviyesine getirilse de kombi açısından pek de uygun bir çözüm oluşturmamaktadır. Çünkü kombiye alttaki vana açılarak, sık sık taze su verilmesi kombiye hava girişi ve tortu girişine yol açar. Bu durumda tortulara bağlı kombi iç ve dış tesisatında tıkanmaların meydana gelmesine ve su akışının sorunsuz şekilde gerçekleştirilememesine neden olur. Bununla birlikte hava girişi de peteklere hava gönderilmesine ve bunun sonucunda da peteklerin her yerinin ısınmamasına yani peteklerde bölgesel ısınmama sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden Sarıgazi Arçelik Servisi uzman teknikerleri tarafından kombiye sık sık taze su verilmesi tavsiye edilmemektedir.

 

Sürekli olarak 1.5 bar altına düşen basınç seviyesi nedeni ile taze su verilmesine neden olacak sorunun tespit edilerek, çözümünün sağlanması daha doğru bir müdahale olacaktır. Bu nedenle de kombiye sık sık taze su göndermek zorunda kalan kullanıcıların mutlaka https://www.arcelikservisi.tv  merkezi hizmetlerin başvuru gerçekleştirerek, esas sorunun çözümünü sağlamaya özen göstermesi tavsiye edilmektedir. Kombiye uzun süreler taze su aktarımının sık sık yapılmış olması durumunda uzman teknikerler tarafından hem kombi içinde hem de petek tesisatı içerisinde hem tortu temizliği hem de hava çıkışı sağlanarak, düşen ısınma verimliliğinin yeniden oluşturulabilmesini sağlar. Bu sayede kombinin hem basınç seviyesinin stabil kalması hem de ısınmanın tüm peteklerde en yüksek verimlilikte sağlanabilmesi mümkün olur.

Kategoriler: Diğer
Etiketler: