Sosyal medyada ortalıklarda dolanan iddialar sonrasında hem  öğrenci hem de veli okullar erken mi açılacak? Okullar Ağustos'ta mı açılacak sorusunu sormaya başladı. Sosyal medya hayatımıza girdi gireli, hangi haberlerin doğru hangi haberlerin asılsız olduğu sorusu zor yanıtını buluyor. Öyle ki her telden bir ses çıkması vatandaşın kafasını karıştırıyor. Hal bu iken sosyal medyada yine bir haber dolanmaya başladı. Öğrencileri kahreden haber detaylarında okulların 1 ay erken açılacağı iddia ediliyor. Peki okullar erken mi açılacak?

2022-2023 eğitim öğretim  yılı Haziran ayının ortasında son  buldu. Korkunç deprem sonrasında okulların bir süre kapanması ile tatilin kısalacağı, okulların Temmuz ayında kapanacağı iddia ediliyordu. Ancak beklenilen olmadı ve MEB yayınladığı takvime uydu. Şimdi ise ortalıklarda dolanan iddialarda 2023-2024 eğitim yılının Ağustos ayında başlayacağı iddia ediliyor. Haberler asılsız ancak bakın hangi sebepten okullar erken açılacak... İşte detaylar...

İşte karşınızda iPhone 16 Pro! İlk kez görüntülendi! İşte karşınızda iPhone 16 Pro! İlk kez görüntülendi!

Okullar erken mi açılacak sorusunun yanıtı kısmi olarak doğru çünkü oryantasyon eğitimleri Ağustos ayında başlayacak. Pandemi dönemi sonrasında bir de deprem felaketi MEB takvimini alt üst etti. 11 ili etkileyen deprem sonrasında bir çok öğrenci okula gidemedi bu kapsamda da geri kalmalar yaşandı. Devlet bunu göz önünde bulunduraraki yaz okulu uygulamasını plan kapsamına soktu. İşte bu sebepledir ki MEB eksik konuların giderilmesi konusunda ilk adımı attı. Pandemi döneminde 2 okul yılının online olarak eğitim verilmesi sonrasında bu sene de 1 aylık kamp dönemi ile eksiklerin giderileceği söyleniyor. 

Okullar Ağustos'ta açılacak

İddiaların doğruluğu ne kadar net bilinmez, gerek veliler gerekse de öğrenciler, okulların erken açılma kararına tepki göstereceğe benziyor. Yıl boyunca okulların kapanacağı günü iple çeken öğrenciler, yaz eğitimi haberinin kesinleşmesi durumunda Ağustos ayında okula başlayacak. 

MEB Açıklama Yaptı mı?

Okullar 1 ay erken mi açılacak sorusunun yanıtı hala daha net bir şekilde yanıtını bulamadı. Ancak MEB tarafından yaz okulu ile alakalı olarak net bir açıklama yapılması bekleniyor.