05.04.2016 12:00

Online Depolama Nedir?

Online depolama kavramı son yıllarda çokça karşımıza çıkıyor. Peki nedir bu online depolama denilen şey? İşte online depolama ile ilgili detaylar!

online-depolama

Online depolama, bulut depolama veya cloud depolama olarak duyduğumz kavramlar bilgilerin sanal alemde saklanması demektir. Böyle bir işlem ilk olarak Gmail online depolama ile başlamıştır. Yaklaşık olarak 1GB depolama alanı vermektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için birçok site ve program bulunmaktadır. Bu site ve uygulamaların bir kısmı ücretlidir. Bu depolama alanları sizlerin bilgi ve belgelerinizi saklar ve sizden başka kimsenin erişimine açmaz. Çünkü burada en önemlisi güvendir. Bu online depolama alanlarının bilgilerinizi başkalarının erişimine açması mümkün değildir.

Online Depolama Alanları Kullanımı

İlk başlarda maksimum 1GB depolama alanı bulunmaktaydı. Bu çok uzak bir zamanda değildir. Kısa bir zaman sonrasında yani günümüzde bu rakam oldukça artmıştır. Online depolama alanları kullanımı oldukça basittir. Bu depolama yöntemi için birçok site ve program bulunmaktadır. Bu programların hepsinin kendilerine has bazı özellikleri vardır. Kimisi depolama alanının büyüklüğü ile kimisi de size sunduğu gizlilik koşulları ile öne çıkmaktadır. Bu depolama alanlarını kullanabilmek için bazı şartlar gereklidir. Bu şartlar yükleyeceğiniz dosyalarla alakalıdır. Bazı depolama alanlarına sadece video, fotoğraf ve MP3 dosyası yükleyebilirsiniz. Bunlarında bir sınırı vardır. Bu sınır yükleyeceğiniz dosyaların boyutu ile alakalıdır. Örneğin bir depolama alanının şartları şöyledir videolar 250 MB, görseller 50MB, MP3 dosyaları ise 9 MB boyutundan yüksek olamıyor.

Online Depolama Alanları

Günümüz teknoloji devridir. Herkesin elinde telefon evlerinde bilgisayar bulunmaktadır. İnsanlar durmadan fotoğraf ve video çekiyorlar. Bir zaman sonra bunları depolama konusunda oldukça sıkıntı yaşıyorlar. Bilgisayar ve telefonların depolama alanları oldukça kısıtlıdır ve bu cihazların bozulması durumunda bütün dosyaların silinme tehlikesi var. Bu durum karşısında insanlar arayış içerisine girmiştir.

Bunun ardından online depolama alanları ortaya çıkmıştır. İlk olarak gmail 1GB depolama alanı açmıştır. Fakat zamanla bu yetersiz kalmış ve yeni online depolama alanları ortaya çıkmıştır. İnsanlar artık belgelerini internet üzerinden online depolama alanlarına yüklemeye başlamışlardır. Bu online depolama alanlarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu depolama alanlarının bazıları sadece Word belgelerini kimisi sadece fotoğraf, video ve MP3 dosyalarının yüklenmesine izin vermektedir. Sizlerde hangi tür belge yükleyecekseniz ona göre bir online depolama alanına sahip olabilirsiniz.

 

Kategoriler: Rehber