İçeceklere Yeni Zamlar Yükleniyor: Kola, Cappy, Sprite, Fusetea, Fanta İçeceklere Yeni Zamlar Yükleniyor: Kola, Cappy, Sprite, Fusetea, Fanta

Uzun zamandır emekli ve memur zamları hakkındaki gelişmeler yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz aylarda emekliye ardı arkası kesilmeyen zam haberleri hala daha devam ediyor. Emekli Ocak ayı zammı en düşük emekli maaş zammı, ikramiye zammı, promosyon zammı düzenlemeleri derken, şimdi de bu ay içerisinde açıklanması beklenen zam miktarına çevrilmiş bulunuyor. Konu ile alakalı gün gün açıklamalar yapılmaya devam ediyor. Son dakika gelişmelerde emekli maaş zammının kulislerden sızan bilgileri araştırılıyor. Peki en düşük emekli maaşı kaç para olacak?

Temmuz ayında emekliye yüksek oranda zam yapılacağı konuşuluyor. Bu kapsamda yapılan hesaplamalarda en düşük emekli maaşının 10.000 TL olacağı bilgilerinin de hükümete yakın kulisler tarafından sızdırıldığı iddia ediliyor. Emekli her geçen gün zorlaşan hayat şartlarından refah ortamına ulaşmak amacıyla, kallavi zam bekliyor. Eski Bakan Vedat Bilgin, en düşük emekli maaşına yapılan zam sonrasında, Temmuz zammının kademeli olarak artacağını açıklamıştı. Erdoğan'da bu durumu onaylamıştı. Konu ile alakalı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da onay gelmişti. 

5 Temmuz'da açıklanması planlanan emekli maaş zammı konusunda türlü türlü hesaplamalar uzmanlar tarafından yapılmakta iken 6 aylık enflasyon farkı ile birlikte refah payı, emekli maaşının belirlenmesinde önemli rol oynayacak. 

Enflasyon Oranına Ek Refah Payı

Emekli maaş zammında belirleyici detay, bu iki kriter olacak iken, enflasyon oranlarına ek olarak yüzde 10-15 arasında refah payının ekleneceği iddia ediliyor. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması 3 Temmuz 2023 Pazartesi günü saat 10:00'da yapılacak. Bu açıklama emekli ve memur maaş zammında en belirleyici faktör olacak iken, refah payının da 5 Temmuz da açıklanması planlanıyor. 6 aylık enflasyton oranının yüzde 20'li rakamlara ulaşacağı biliniyor. Buna ek refah payı olarak da yüzde 15 civarı bir ekleme yapılacağı tahmin ediliyor. Yani bu hesaplamalara göre emekli maaş zammı yüzde 35 civarında olacak. Emekliyi tatmin etmesi beklenen zam ile alakalı olarak,  Cumhurbaşkanı onay vermiş ve 'emekliyi enflasyon karşısında ezdirmeyeceğiz '' demişti. 

TGRT Haber Ankara Haber Müdürü Ahmet Sözcan, emekliye verilecek olan zam miktarı ile alakalı olarak kulislerden sızan bilgileri açıkladı. Son dakika gelişmesi olarak yayılan bu haber kapsamında emeklinin maaş zammının kallavi bir şekilde artacağı da ortaya çıkmış oldu. Sözcan yaptığı açıklamasında “Memurlar için iki formül var. İlk seçeneğe göre, aile yardımı ile birlikte 11 bin 848’e çıkan en düşük memur maaşı yüzde 85 artırılacak. Böylece memur maaşı 22 bin liraya çıkacak. İkinci seçenekte ise maaşlara 5 bin lira seyyanen zam yapılması kalan kısmın ise oransal yapılacak zamlarla net 22 bin liraya tamamlanacak” ifadelerini kullandı.  Emekli ile alakalı açıklamalarına devam eden Sözcan "En düşük emekli maaşı 7.500 lira. Ancak 7500 lira üzerinde emekli alanların maaşı yükseltilmedi. Bunların düzeltilmesi gerekiyor. Burada da kademeli bir artış; 7.500 ila 10 bin lira arasında alanlara yüzde 45, 10 bin ile 15 bin lira alanlara yüzde 40’lık zam, 15 bin ile 20 bin maaş alanlara yüzde 35’lik zam, 20 bin lira üzerinde alanlara ise yüzde 30’luk zam bekleniyor. Memur, SSK ve Bağkur emeklileri de faydalanacak.”  dedi.