Bayram tatilinin bitmesi ile birlikte meclis harekete geçmiş ve gerek emekli ve memur zammı gerekse de kadınlara emeklilik için adımlar atamaya başlamış bulunmaktadır. 5 Temmuz'da açıklanacak olan emekli zammı ve memur zammı sonrasında 2. torba yasa olarak ev hanımlarına emeklilik görüşmeleri startını aldı. Aile Koruma Kalkanı Paketi adı altında ev hanımlarına çalışamasalar da emekli olmanın önü açılacak. Sosyal güvenceye sahip olma hakkı doğan ev hanımlarına yıpranma payı ile alakalı da düzenlemeler yolda. Bu düzenlemelerin torba yasa ile onay alacağı ve gerek prim gerekse de yıpranma payı sebebiyle erken emekli olacak kapıların aralanacağı bildirildi. 

Ev hanımları için uzun zamandır emeklilik ile alakalı çalışmalar devam ederken, bu kapsamda erken emeklilik için de torba yasanın devreye girmesi planlanıyor. Milyonlarca emekli olma hayali olma hayali kuran kadına ilaç gibi gelecek düzenlemeler ise 4 kademede olacak. 

İçeceklere Yeni Zamlar Yükleniyor: Kola, Cappy, Sprite, Fusetea, Fanta İçeceklere Yeni Zamlar Yükleniyor: Kola, Cappy, Sprite, Fusetea, Fanta

Ev Hanımlarına Emeklilik Kapısı 

İlk etapta hiç SSK girişi olmayan kadınlar için tasarı düzenlenecek. Bu kapsamda hiç girişi olmayan kadınlara prim gün sayısında düzenlemeler yapılacak.  Bu kapsamda primlerin 3' te biri devlet tarafından ödenecek. Doğurduğu çocuk sayısına göre ise düzenleme yapılacak ve her çocuk kadına 2 sene kazandıracak. Örneğin 2 çocuğu olan kadın 2 sene prim ödemiş olacak. Başka bir adım ise yıpranma düzenlemesi olarak biliniyor. Doğum borçlanması olarak bilinen tasarı da düzenlemeye sokulacak. 

Uzman İsim Faruk Erdem Bu düzenleme ile alakalı olarak "Seçimlerden önce Aile Koruma Kalkanı Paketi açıklanmıştı. Bunun içinde de Aile ve Gençlik Bankası var. Öncelikli olarak Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulmasını bekliyoruz. Desteklerin kaynağını burası oluşturacak. Bankanın kaynağını da Karadeniz gazı ve petrol oluşturacak. İsteğe bağlı sigorta dediğimiz Bağ-Kur oluyor. Orada kısmı emeklilik şartı 5 bin 400 ama SSK ve Bağ-Kur primlerinin işlenmesi de yine bu torba yasa içinde olacak. Kısmı emeklilikte de bir prim düşürmesi olursa 5 bin 400'den 4 bin 500'e... Böylece kadınlar isteğe bağlı sigorta ile kısmi emeklilikle daha erken emekli olabilirler. Eğer yılda 90 gün eklenirse 4 yıl çalışan bir anne, 5 yıllık prim sahibi olur. 1 yılda, yani yaş şartı 51 ise yaş şartını 50'ye çeker. Şu anda sigortadan sonra 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapılabiliyor. Sigortadan önceki doğumlarda hiç yapılamıyor. Orada belki 1,2 çocuk olarak yasa koyucu belirleyebilir. Çok kısa bir zaman içinde gelir, sonbaharı bulmaz diye düşünüyorum." dedi.

Kadınlara Yıpranma Düzenlemesi

Kadınlara sunulacak olan torba yasa kapsamında sosyal güvencesi olmayan annelere öncelik verilecek olsa da çalışan anneler de bu düzenlemeden faydalanabilecek.  15 Temmuz da tatile girecek olan TBMM, bu tarih öncesinde ile emekli ve memur zammı sonrasında ise ev hanımlarına emeklilik konusunu ele alıp onay verecek