Aile Bakanlığı gün gün müjdeli haberler vermeye devam ediyor. 2604 TL olarak ödenen bakanlığın düzenli olarak ödediği destek, asgari ücret zammından nasibini aldı. Ve artık 3,800 Tl ödenecek. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın onayından geçen hanelere ya da bireylere düzenli ya da tek seferlik destek ödemeleri yapılmaktadır. Engelli, kadın, yaşlı, çocuk, geliri olmayan vatandaşa ihtiyacına göre destek ödemesi sağlanıyor. Asgari ücret zammı öncesinde 2604 TL olarak ödenen yaşlılık aylığı, Temmuz zammı sonrasında 3800 TL civarında ödenmesi planlanıyor. 

Ülkemizde milyonlarca dar gelirlinin refah ortamını sağlamak ve daha olumlu şartlarda yaşamalarını sağlamak amacıyla ihtiyaca göre çeşitli yardımlar ödenmektedir. Bu kapsamda dar gelirli, gelirsiz şekilde ayrıştırılan ödeme miktarları bireyin yaş ve cinsiyetine göre de farklılıklar gösteriyor. Düzenli olarak ödenen devlet destekleri, hak sahibi vatandaşa ek maaş olarak verilmekte. Çocuk yardımı, yaşlı yardımı, engelli yardımı, kadınlara yardım adı altında çok sayıda destek ödemesi bulunmaktadır. 

Yaşlılık Aylığı da Zamlandı

Asgari ücret zammı çok sayıda ödemeyi etkiledi. GSS primleri, devlet ödemeleri ve destek ödemelerinin de artmasını sağlayan asgari ücret zammı sonrasında destek ödemelerinin ne kadar olduğu sorulmaya başladı. 65 Yaş üstü bazı şartları taşıyan vatandaşa özel olarak ödenen yaşlılık aylığı da zamdan nasibini aldı. 2604 TL olarak ödenen yaşlılık aylığıi zam sonrasında 3800 TL olarak ödenmeye başlayacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödemesi yapılan Türkiye Aile Destek Programı kapsamında yer alan yaşlılık aylığı her 3 ayda bir 65 yaş üstü bireye ödenen yardım olarak bilinmektedir. 

Temmuz ayında zamlı olarak ödenmesi planlanan 65 yaş aylığı 3800 TL olarak hesaplanıyor. Ancak 3 Temmuz'da açıklanacak olan enflasyon verileri sonrasında 5 Temmuz'da açıklaması yapılacak olan emekli maaş zammı sonrasında 65 yaş maaşı ödemeleri de kesin olarak açıklanacak. 

Samsung’un Yeni Göz Bebeği: S24 Serisi Samsung’un Yeni Göz Bebeği: S24 Serisi

Yaşlılık Aylığı Kimler Alabiliyor

65 yaşın üzerinde olan yalnız yaşayan, emekli maaşı olmayan, üzerine kayıtlı bir taşınmaz bulunmayan her yaşlı birey bu düzenli destek ödemesinden faydalanabilecek.  isteğe bağlı prim ödemeyen, uzun vadeli sigorta kollarına tabi olacak şekilde çalışmayan, aynı hanede ikamet edip etmediklerine bakılmaksızın kendisi ve eşi dikkate alınmak suretiyle kişi başına düşen ortalama aylık geliri, asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olan Türk vatandaşlarına emekli maaşı olarak ödenebilmektedir.