04.12.2016 19:56

Sony, YouTube ve Twitch Kanallarına Savaş Açtı!

Sony, Uncharted: The Lost Legacy oyununun görüntülerini yayınlayan YouTube ve Twitch yıldızlarına resmen savaş açtı! İşte YouTube kanallarının suçlandığı konu!

Teknolojik ürünlerinin yanı sıra uzun süredir oyun yapımcılığı yapan Sony, son hazırladığı oyunu öne sürerek YouTube ve Twitch kanallarına büyük bir savaş başlatı. Bu savaşın sebebi de tahmin edebileceğiniz gibi daha çıkmamış olan Uncharted:The Lost Legacy oyununun yayınlanan oyun içi görselleri! Peki YouTube yayıncılarını büyük bir telif sıkıntısına sokan Sony, bu yaptığını neye dayandırıyor? İşte olası cevaplar!

Sony Yüzünden YouTube Yıldızlarını Durumda

uncharted-the-lost-youtube
Sony, geçtiğimiz aylarda yaptığı basın toplantısında gösterdiği görselleri birkaç saat sonra sosyal medyada görünce YouTube ve Twitch yayıncılarına adeta savaş açtı. Sony tarafından atılan bu telif istekleri oyun yayını yapan YouTube ve Twitch kanallarını çileden çıkardı çünkü yayınlanan oyun içi görseller uluslararası kanunlara göre adil kullanım bölgesine dahil ediliyor. Yani YouTube oyun kanallarında yayınlanan oyun görsellerinin normal şartlar altında telif sıkıntısı yaratmaması gerekiyor. Üstelik kendini söz konusu görsellerin YouTube‘da oyun yayınlanmadan önce yayınlandığı için haklı gören Sony’nin ilk vukuatı değil bu olay. Sony, daha önce de benzer girişimlerde bulunarak YouTube yayıncılarının canını sıkmıştı. Bakalım Sony ile YouTube yayıncıları arasında devam eden bu savaştan hangi taraf galip çıkacak?