24.12.2015 22:47

Türkiye’deki Bankalara Siber Saldırı!

Son zamanlarda siber saldırı altında olan Türkiye, bugün siber saldırıların etkisini daha da çok hissetti. Bankalara olan internet erişimi durduruldu.

Son zamanlarda Türkiye‘ye karşı yapılan siber saldırılar duyulmaktaydı ancak bugün bu saldırılar daha hissedilir duruma geldi. Türkiye‘de bugün birçok bankanın ATM ve internet sitesine erişiminde büyük sıkıntılar yaşandı.

Siber Saldırıyı Anonymous Üstlendi!

Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous tarafından üstlenen saldırılar bugün daha yoğun şekilde hissedildi. Anonymous hacker grubu geçtiğimiz günlerde de IŞİD‘e yardım ettiğimizi düşünerek, paylaştıkları videoda da ülkemiz adına tehditlerde bulunuyordu. İnternet sitesine erişim sağlanamayan bir bankanın yetkilisi ise şunları söyledi: “Şu an için bir şey söylemek mümkün değil söz konusu erişim sıkıntısıyla ilgili çalışmalara devam ediyoruz. En kısa zaman da açıklama da bulunacağız.“.

 

anonymous-isis-bitcoin-opisis

 

Öte yandan Türkiye’ye yönelik yapılan siber saldırılarla ilgili  ODTÜ tarafından aşağıdaki yazı yayımladı.

“Kamuoyunun bilgisi dahilinde olan ve “.tr” uzantılı web sitelerine yapılan siber saldırılarla ilgili sizi bilgilendirmek isteriz.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 1992 yılından bu yana “.tr” üst düzey alan adı ve onun altında yer alan ikinci seviye adlarının yönetimi ve koordinasyonunu sürekli olarak geliştirirken, aynı zamanda uluslararası standartlarda ve sorunsuz olarak yürütmektedir. Sunuculara yönelik muhtemel siber saldırılara ilişkin önlemleri, en son teknoloji ile aralıksız olarak sağlamaktadır.”