Türkiye’deki Bankalara Siber Saldırı!

Son zamanlarda siber saldırı altında olan Türkiye, bugün siber saldırıların etkisini daha da çok hissetti. Bankalara olan internet erişimi durduruldu.

Son zamanlarda Türkiye‘ye karşı yapılan siber saldırılar duyulmaktaydı ancak bugün bu saldırılar daha hissedilir duruma geldi. Türkiye‘de bugün birçok bankanın ATM ve internet sitesine erişiminde büyük sıkıntılar yaşandı.

Siber Saldırıyı Anonymous Üstlendi!

Dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous tarafından üstlenen saldırılar bugün daha yoğun şekilde hissedildi. Anonymous hacker grubu geçtiğimiz günlerde de IŞİD‘e yardım ettiğimizi düşünerek, paylaştıkları videoda da ülkemiz adına tehditlerde bulunuyordu. İnternet sitesine erişim sağlanamayan bir bankanın yetkilisi ise şunları söyledi: “Şu an için bir şey söylemek mümkün değil söz konusu erişim sıkıntısıyla ilgili çalışmalara devam ediyoruz. En kısa zaman da açıklama da bulunacağız.“.

 

anonymous-isis-bitcoin-opisis

 

Öte yandan Türkiye’ye yönelik yapılan siber saldırılarla ilgili  ODTÜ tarafından aşağıdaki yazı yayımladı.

“Kamuoyunun bilgisi dahilinde olan ve “.tr” uzantılı web sitelerine yapılan siber saldırılarla ilgili sizi bilgilendirmek isteriz.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 1992 yılından bu yana “.tr” üst düzey alan adı ve onun altında yer alan ikinci seviye adlarının yönetimi ve koordinasyonunu sürekli olarak geliştirirken, aynı zamanda uluslararası standartlarda ve sorunsuz olarak yürütmektedir. Sunuculara yönelik muhtemel siber saldırılara ilişkin önlemleri, en son teknoloji ile aralıksız olarak sağlamaktadır.”

 

 • calimero232

  teknolijinin olumsuz yanlarından biri internet üzerinden bugün herşey yapılabilmekte çok dikkatli olmak gerekiyor.

 • Rukiye

  Önümüzdeki dönemlerde bu siber saldırıların sayısı artacaktır. Soğuk savaşın yeni taktikleri bu ve buna benzer değişik uygulamalar ile devam ediyor.

 • Black

  Allah’tan saldırıda bir veri kaybı olmadı ama yinede olumsuz etkileri oldu tabi kide fakat bizim artık ciddi anlamda siber alanda ilerlemiz gerekiyor artık uyanmalıyız zaman teknoloji devri siyaset kavga devri degil

 • deniz

  Dünya bankaları gibi ülkemizinde bankaları hackerler tarafından korunuyor. Özellikle internet bankacılığı kullanan kişiler her türlü bilgisayardan giriş yapmamaları gerekiyor. EN güvenli bankacılık mobiledir. Özellikle iphone telefonlarda girmenizi öneriyorum.