Ev hanımları uzun süredir kendilerine sunulan emeklilik fırsatı ile alakalı araştırmalarına devam ediyor. Seçim öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kadınlara sunulan emeklilik fırsatı ile alakalı gelişmelerden bahsetmiş ve ev hanımlarına erken ve kolay emeklilik kapılarını ardına kadar aralamıştı. Bayram ertesi konu ile alakalı görüşmeler mecliste tamamlandı.

Kurban Bayramı sonrasında meclisin açılması sonrasında ilk konuşulacak olan konu emekli ve memur zamları olurken, diğer bir konu ise Aile Koruma Kalkanı Paketi olacağı belirtildi. Ev hanımlarına yıpranma hakkı ve sosyal güvence hakkı mecliste 2. torba yasa olarak görüşülecek. Ev hanımlarına yönelik olarak sunulan düzenlemem 4 maddeden oluşacak. Ve onay alması halinde de erken emeklilikten bu 4 faktörü tamamlayan kadın faydalanabilecek.  Milyonlarca kadını ilgilendiren görüşmeler mecliste önümüzdeki hafta itibari ile görüşülmeye başlanacak. 

Doğum Borçlanması Düzenlenecek

Doğum borçlanması adı altında Kadınların isteğe bağlı sigorta şartından faydalanabilmesi için oluşturulan primlerde düzenlemeye gidilecek. Ev hanımının isteğe bağlı olarak ödediği sigorta primlerinin 3'te 1'inin devlet tarafından ödeneceği belirlenirken, emeklilik yaşı da yıpranmaya bağlı olarak çocuk sayısına göre değişecek. Ev hanımlarına erken emeklilikte hiç sigorta girişi olmayan kadınlar öncü olarak değerlendirilecek olsa da önceden kısa bir süre de olsa çalışan kadınlar da değerlendirme dahilinde olacak. 

Sigorta ödenmesi öncesinde doğan çocuk başına artı yıl verilecek. Bu sayede erken emeklilik kapısı açılmış olacak. Takvim Gazetesinden Faruk Erdem ev hanımlarına emeklilik düzenlemesi ile alakalı olarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdem açıklamasında "Seçimlerden önce Aile Koruma Kalkanı Paketi açıklanmıştı. Bunun içinde de Aile ve Gençlik Bankası var. Öncelikli olarak Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulmasını bekliyoruz. Desteklerin kaynağını burası oluşturacak. Bankanın kaynağını da Karadeniz gazı ve petrol oluşturacak. İsteğe bağlı sigorta dediğimiz Bağ-Kur oluyor. Orada kısmı emeklilik şartı 5 bin 400 ama SSK ve Bağ-Kur primlerinin işlenmesi de yine bu torba yasa içinde olacak. Kısmı emeklilikte de bir prim düşürmesi olursa 5 bin 400'den 4 bin 500'e... Böylece kadınlar isteğe bağlı sigorta ile kısmi emeklilikle daha erken emekli olabilirler. Eğer yılda 90 gün eklenirse 4 yıl çalışan bir anne, 5 yıllık prim sahibi olur. 1 yılda, yani yaş şartı 51 ise yaş şartını 50'ye çeker. Şu anda sigortadan sonra 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapılabiliyor. Sigortadan önceki doğumlarda hiç yapılamıyor. Orada belki 1,2 çocuk olarak yasa koyucu belirleyebilir. Çok kısa bir zaman içinde gelir, sonbaharı bulmaz diye düşünüyorum." dedi. 

15 Temmuz öncesinde TBMM kapanmadan önce görüşülecek olan ilk konu memur ve emekli zammı olacak iken sonrasında ise ev hanımlarına emeklilik hakkı kaleme alınacak.  Senelerce ailesine bakmak çocukları ile ilgilenmek amacıyla çalışma hayatına atılamayan kadına özel destek ödemesi yıpranma düzenlemesi olarak karşımıza çıkacak. Mecliste görüşülecek olan bu yeni düzenleme sonrasında ev hanımları daha adil bir ortamda erken emeklilik hakkına kavuşabilecek. 

Samsung’un Yeni Göz Bebeği: S24 Serisi Samsung’un Yeni Göz Bebeği: S24 Serisi