09.08.2016 05:44

Facebook, Wi-Fi Hizmetini Test Etmeye Başladı!

Facebook, hedeflerinden birisi olan tüm insanlığa İnternet'i ulaştırma konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. İşte karşınızda Facebook’un Express Wifi hizmeti!

Facebook’un son zamanlarda kendisine amaç edindiği internetin ulaşmadığı insan kalmamasını amaçlayan projeden yeni haberler var. Express Wifi adını verdiği hizmeti Hindistan’da hayata geçirmeye çalışan Facebook, bu proje için ilk testlere başladı. İşte karşınızda Facebook’un tüm insanlığa interneti ulaştıracağını iddia ettiği projelerden birisi olan Express Wifi!

Facebook’un Express Wifi Projesi!

facebook-internet-test

Hindistan’daki telefon hattı sahiplerini yerel internet sağlayıcıları ile birleştiren bir program olarak nitelendirilen Express Wifi için; ülkede 125 kırsal bölgede Wi-Fi bağlantı merkezi kurulmuş durumda. Testlerini bu kırsal alandaki yayın merkezleri ile yapmayı planlayan Facebook’un, Hindistan’da interneti yaygınlaştırmak ve tüm insanlığa interneti ulaştırmak hedefinin ilk adımı atmak için yazılımcılara büyük önem verdiği söyleniyor. Gelen diğer haberlere göre ise Facebook’un projesi olan Express Wifi beklendiği gibi ücretsiz olmayacak.

Aynı zamanda insansız hava araçları ile de internet yayını yapma projesi olan Facebook’un bu projede de testlere başladığını geçtiğimiz haftalarda şu haberimizden duyurmuştuk. Görünen o ki Facebook, internetin ulaşmadığı, hızlı büyüyen ülkelerde interneti yaygınlaştırmak için elinden geleni yapacağa benziyor. Tabii ki Facebook, bunu babasının hayrına yapmıyor 😀 2014 verilerine göre; toplam internet kullanan 2.5 milyar insanın 1.18 milyarı Facebook hesabına sahip!