29.06.2016 07:58

Google’dan İnternet Hızı Test Etme Hizmeti Geliyor!

İnternet sektörünün en büyük ismi Google, kendi internet hız testi platformunu kuruyor. Yaşanan gelişme ile ilgili bütün detayları sizler için yazdık!

Şüphesiz ki İnternet dünyasının özellikle de ülkemizin en büyük sorunu olan İnternet hızındaki yavaşlık her geçen gün can sıkmaya devam ediyor. 30 saniyelik bir videoyu bile oynatmak için çektiğimiz işkence ne zaman son bulur bilinmez fakat Google İnternet hızımızı bize direkt göstermek için bir projeye girişmiş durumda.

Yasaklı Sitelere Giriş Yöntemleri

Biliyorsunuz ki Google arama çubuğuna “İnternet Speed Test” ya da Türkçesiyle “İnternet Hız Testi” yazdığımızda karşımıza bir çok site gelmekte. Bu sitelerin verdiği sonuçlar da değişkenlik gösteriyor. Örneğin, TTNET Hız Testi ile 8 megabit çıkan İnternet hızı , dünya da en çok kullanılan Ookla Hız Testi sitesinde 3 megabit çıkabiliyor. İşte Google hem bu karışıklığa son vermek hem de bu pastadan kendine pay koparabilmek için yeni bir projeye girişti.

Google Kendi İnternet Hız Testi Platformunu Kuruyor

Twitter kullanıcısı Pete Meyers tarafından paylaşılan ekran görüntüsüne göre, artık arama çubuğuna İnternet Hız Testi yazdığımızda Google bize hızımızı 30 saniye içerisinde gösterecek. Google İnternet Hız Testi sisteminin nasıl bir arayüze sahip olacağı ise henüz bilinmiyor.

google-hiz-testi

Üstelik bu haberin doğruluk payı ise bir hayli yüksek. Google’ın destek birimi olan support.google.com adresine bu proje ile ilgili destek yazıları girilmiş vaziyette.

Aşağıdaki adresten inceleyebilirsiniz:

https://support.google.com/websearch/answer/6283840?p=speedtest&rd=1

Bu gelişmenin İnternet hızımıza bir faydası olmamasına rağmen, artık İnternet hızımızı çok hızlı bir şekilde öğrenebileceğiz! 🙂