24.06.2016 16:00

iPhone 6s’in Güncel Batarya Performans Testi Yayınlandı!

Apple'ın amiral gemi modeli iPhone 6s için güncel batarya performans testi yayınlandı. Peki iPhone 6s'in batarya performansı ne durumda? İşte merak edilenler!

iPhone 6 Plus’tan önce Apple tüm popüler cihazlarına küçük kapasiteli bataryalar koyuyordu. Apple büyük hacimli bataryaya ihtiyaç olmadığını savunuyor; içerisindeki çipset, ekran ve iOS işletim sistemi ile birlikte günü rahatça çıkarabileceğini belirtiyordu. Apple bunu destekler şekilde cihazlarını piyasa koşullarına rağmen 2000 mAh’dan küçük batarya değerleri ile piyasaya sürmeye ve piyasada tutunmaya devam ediyor.

iPhone 6s Güncel Batarya Performansı Testi

Bugünlerde ince ve premium tasarımlara sahip bir çok telefonun batarya hacmi 3000 mAh civarı veya daha fazla değerlere sahip olarak piyasaya sürülüyorlar. Apple‘ın en güncel amiral gemi modeli olan iPhone 6s ise 1715 mAh değerindeki bataryası ile 3000 mAh batarya kapasiteli bazı akılı telefonlarla baş edebilirken bazılarıyla baş edemiyor.

iphone_6s_batarya_Benchmarks

 

Yukarıda bulunan tabloda bazı telefonların günlük kullanım testlerinin sonuçları bulunmakta. Cihaz ekranlarının açık olma süreleri ve bekleme modundaki ortalamaları alınan bu testte iPhone 6s,  8 saati aşan bir pil performans sonuyor ve bu sonuç bazı amiral gemi modellerinin üzerinde iyi bir sonuç olarak görülüyor. Özellikle 3000 mAh civarında batarya kapasitesi bulunan HTC 10 ve Samsung Galaxy S7 dikkate alındığında, iPhone 6s‘in burada bir başarı sağladığı açıkça gözlenebiliyor.

Cihazların şarj olma sürelerinde ise durum biraz daha farklılaşıyor. Özellikle daha küçük bir hacme sahip olan iPhone 6s’in şarj olma süresi rakiplerinin baya gerisinde kalıyor. Yukarıdaki tabloda da görüleceği üzere 150 dakikada tam şarj olabilen iPhone 6s, kendisinden batarya hacmi olarak neredeyse 2 katı büyük olan cihazların 2 kat aşağısında.

Apple‘ın bu sene Eylül ayında iPhone 6s‘in bir üst modeli olacak iPhone 7 modelini tanıtması bekleniyor. Bakalım Apple, iPhone 7 modelinde batarya konusunda nasıl bir tercih yapacak? Yüksek kapasiteli pil ve hızlı şarj teknolojisini iPhone 7‘de de görebilecek miyiz?