Robot süpürgeler sayesinde ev temizliği için harcanan süreyi biraz kısaltmış ve az emek harcamış olursunuz. Tabi robot süpürge alırken dikkat etmeniz gereken hususlar bulunuyor. bu hususlar şu şekildedir; 

Fiyat; Çoğu üründe olduğu gibi robot süpürgelerde de pahalı olan ürünün daha iyi olduğu düşüncesi yanlıştır. Ürün özellikleri, garanti süresinin uzatılması gibi nedenler fiyatının artmasında yardımcı olur. 

Pil Ömrü; performans ve kullanım süresi robot süpürgelerde önemli hususlardan biridir. Şarj kapasitesi şarj etme süresini belirlerken, Batarya kapasitesi, cihazın kullanım süresini belirler.

Bu sebeple, şarj süresi kısa, batarya kapasitesi yüksek olan robot süpürge tercih edilmesi önerilmektedir. Eviniz 100 metrekare ve üstü ise, batarya kapasitesi yüksek olan süpürgeler tercih edilmelidir. Bu, süpürgenin sürekli şarj edilmesini engeller. 

Süpürme gücü; farklı zemin tiplerine göre farklı süpürme gücüne sahip robot süpürgeler mevcuttur. Bunun için süpürgeyi kullanacağınız alanın (halı, parke, laminant vb.) tipine göre tercih etmelisiniz. 

Sensörler; bu süpürgelerde, evde bulunan mobilya veya eşyaları algılayabilmek için sensörlere sahiptir. Bu sensörlere sahip robotlarda, evde düşme, çarpma gibi riski daha azdır. Sensörü biraz içeride olan robot süpürgeleri tercih etmeniz halinde sürekli sensörün çizilmesini önlersiniz. 

Fırça özelliği; bu süpürgelerde tekli ve çift fırça şeklinde iki farklı fırça tipi bulunuyor. Evde evcil hayvanınız varsa, çok kıl tüy çıkıyorsa çift fırçaya sahip süpürgeleri tercih edebilirsiniz. 
Toz haznesi kapasitesi; sık temizlik gerektiren bir eviniz varsa, daha büyük toz haznesi bulunan robot süpürgeleri tercih edebilirsiniz. Bazı modellerde çöp haznesi bulunmakta ve kendisi boşaltmaktadır. Bu özellikteki süpürgelerin fiyatları daha yüksek olmaktadır. 
Wi-fi bağlantısı; Bazı robot süpürgelerde wifi özelliği sayesinde akıllı telefonlarla veya diğer cihazlarla kontrol edilebilirler. Bu özelliği bulunan süpürgelerin kullanımı daha pratik hale gelmektedir. 

Otomatik şarj özelliği; bu özellik ile robot süpürgeler, batarya gücü düştüğü anda şarj istasyonuna geri dönüp şarj olurlar. Bu özellik bulunmayan süpürgelerde şarjı bittiğinde olduğu yerde kalabilir. 

Ses seviyesi; bu süpürgeler genellikle sessiz bir şekilde çalışırlar. Bazı süpürge modellerinde daha sesli çalışabilir. Bu sebeple süpürge alırken çalışması, ses seviyesine dikkat etmek gerekir.