İnternette saz söz paylaşanlardansanız muhtemelen ünlü deha Albert Einstein'ın söylediğine inandığınız o ünlü sözleri görmüşsünüzdür. Hatta bazılarına o kadar aşinayız ki Einstein'ın sözü bu diye akıllara kazındı. Ancak o sözlerin Albert Einstein'ın haberi yok.

Bunu ilk kim çıkardı bilmiyoruz ama o sözler Albert Einstein'a ait değil. İşte artık ortamlarda satabileceğiniz "Yalnız o söz Einstein'a ait değil" diyebileceğiniz ve Einstein'ın kemiklerini sızlamaktan kurtaracağınız o sözler;

"Delilik, aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir."

Neden Benjamin Franklin’in sözü Einstein'a yazıldı bilmiyoruz ama bu sözün esas sahibi Benjamin Franklin'dir.

"Her şey enerjidir ve her şey yalnızca bundan ibarettir. Sahip olmayı istediğiniz gerçekliğin frekansına uyumlandığınızda artık yapacak bir şey yoktur, o gerçeklik size ait olur. Bundan başka bir yol yoktur. Bunun adı felsefe değil, fiziktir."

Bu sözün sahibi kim bilmiyoruz ama Einstein’in olmadığını bilmiyoruz. Bu söz daha çok son zamanın modası olan enerji evren meseleleri ile yeniden ortalığı çıktı ancak Einstein'ın alternatif bilime bu kadar sıcak olmadığını söyleyelim.

"Uluslararası yasalar, sadece uluslararası yasa kitaplarında vardır."

Bu sözün sahibi var, o da antropolog Ashley Montagu. Ancak bu sözde Einstein'a yazılmış.

"Kötülük, insanın kalbinde Tanrı sevgisi bulunmadığı zaman ortaya çıkar. Sıcağın olmadığı yerde soğuğun çıkması ya da ışığın olmadığı yerde karanlığın olması gibi."

Bu sözü zaman zaman altında Einstein zaman zaman başka ünlü isimler yazarak görmeniz muhtemel. Ancak emin olduğumuz şey bu sözün sahibi Einstein değil. 

"Aslında herkes dâhidir. Ama siz kalkıp bir balığı, ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız balık tüm hayatını aptal olduğuna inanarak geçirir."

Bu söz Einstein'a atfefilen en popüler sözlerden biri ama bu sözün de Einstein tarafından söylenmediğini hemen ekleyelim. 

"Aklı olan her aptal bir şeyleri daha büyük, daha karmaşık ya da daha zarar verici yapabilir. Ama bunun tersini yapmak büyük bir cesaret ve bir dahinin dokunuşunu gerektirir."

Ve yine bir başkasının Albert Einstein'a yüklendiği söz. Bu sözün sahibi E.F. Schumacher’dir. Hatta 1973’te yayınladığı Small is Beautiful: A Study of Economics As If People Mattered adlı kitabında bu söz geçmektedi.r geçmektedir.

"Sayılması mümkün olan her şey önemli olmayabilir. Her önemli şey ise sayılamayabilir."

Bu söz de Einstein’in sözü değil.

"Bende hayranlık uyandıran iki şey vardır: yıldızlı gökler ve içindeki ahlak evreni."

Bu sözün de sahibi biliniyor ama kimin olmadığı biliniyor. Einstein'in böyle bir sözü bulunmuyor.

"Bir gün teknolojinin insan etkileşimini geçeceğini düşünüyorum. Dünya, aptallardan oluşan bir nesle sahip olacak".

Bu sözde 2012 yılında internette altına Einstein yazılarak yayılan ama Einstein'a ait olmayan bir söz.