12.12.2016 22:25

Japonya Dünya’nın Yörüngesini Temizlemek İçin Roket Fırlattı

Japonya Dünya'nın yörüngesine, daha önce gönderilen eski uyduların ve fırlatılan roketlerin metal parçalarını temizleyecek roketi fırlattı.

Bilimsel ve teknolojik çalışmaları ile küresel anlamda söz sahibi olan Japonya, dünyada yankı bulan bir sürece daha imza attı. Toplamda 700 metre gibi devasa bir boyutta uzunluğa sahip olan hurda toplayıcı roket, Dünya yörüngesinde bulunan metal atıkların hızını yavaşlatarak, yörüngeden bu zararlı metalleri uzak tutmaya çalışacak. Yörüngede milyonlarca metal parçasının olduğunu söyleyen uzmanlar, Japonya’nın bu çalışmasının örnek teşkil edeceğinin altını çiziyorlar.

roket-firlatma-2

DÜNYA YÖRÜNGESİNİ TEMİZLEYECEK ROKET SAATTE 28 BİN KİLOMETRE HIZ İLE HAREKET EDECEK

Dünya yörüngesini temizleyecek roket saatte 28 bin kilometre hız ile hareket ederek, amacına ulaşmış olacak. Diğer taraftan roketin atılmasının ardından Japon bilim adamları şu açıklamaları kaydetti, “Dünyamızda telekomünikasyonu sağlayan çok ciddi alt yapı çalışmalarımız var, bu çalışmalarımızın zarar görmesini istemiyoruz. Amacımız metal parçaları tamamen atmosfere yiterek, olası bir facianın önüne geçmek. Çalışmalarımız sırasında Rus bilim adamları ile de ortak koordinasyon sağladık. Çöpçü diye tabir edebileceğimiz bu roket, öte yandan Dünya’nın sağlığı açısından da büyük önem arz ediyor, sonuçlara ilişkin raporlamaları daha sonra paylaşacağız”