Çocukken izlediğimiz ve bize çok uzak hatta kimilerine göre hayal olan teknolojilerin yer aldığı çizgi film Jetgiller de gördüğümüz her şey gerçekleşti. Şimdi sırada dünyayı kasıp kavuran Black Mirror var! Ancak bu sefer ki gelişen teknoloji korkutucu sonumuz olabilir. Evet teknoloji ilerledi, dünya düzeni, yaşam hatta ilişkiler değişti. Belki konforumuz artı ama bir şeyler de eksildi. Ancak asıl kırmızı alarm şimdi. 80 ve 90 neslinin aşina olduğu Jetgiller çizgi filminde gördüğümüz cep telefonları, görüntülü konuşmalar, temizlik robotları artık hepsi hayatımızda. İzlerken asla göreceğimizi hayal edemediğimiz bu teknolojiler çok geçmeden hayatımıza girdi. Peki sırada ne var dersiniz? Evet Black Mirror! Bu sefer hayatımız Jetgiller gibi konforlu bir gelecek değil Black Mirror gibi karanlık bir teknoloji bekliyor. Peki onlar neler? Yakın gelecekte Black Mirror dizisinde gördüğümüz hangi teknolojik gelişmeler hayatımıza entegre olacak dersiniz? İşte şu an test aşamasında olan o teknolojiler!
  • ANILARI KAYDETMEYE YAKINIZ

Black Mirror'un en çok konuşulan birinci sezon üçüncü bölümü; anılarımızı kaydedip tekrardan izleyebildiğimiz bir teknoloji kulağa nasıl geliyor? Bunun ufak bir deneme versiyonu aslında yapıldı desek. Hem de bir sosyal medya platformu tarafından. Evet Snapchat'te yer alan Spectacles adlı filtre bunun ön izlemesi sayılabilirdi. Ama aslında çalışmalar başladı bile. Mark Zuckerberg'in şirketi, yaşadığımız anları kayıt altına alan akıllı gözlükler üzerinde oldukça ilerledi. Hatta daha da korkutucu bir şey söyleyelim. Kaliforniya Üniversitesinde yapılan bir araştırma, insan beyninin anıları yeniden oynatma potansiyeline sahip olduğuna dair bulgulara rastladı.
  • BEYİNE YERLEŞTİRİLEN ÇİPLER

Dünyanın en klasik komplo teorisi, filmlerin vazgeçilmesi vücuda yerleştirilen çipler artık gerçek. Black Mirror dördüncü sezon ikinci bölümü bilim dünyasında giderek gelişiyor. Dizide yerleştirilen çiplerle çocuğunuzun sağlık verilerinden dünyada karşılaştıkları görüntülerde neleri sansürleyebileceğinize kadar hakim oluyorsunuz. Korkutmak gibi olmasın ancak şu an bilim dünyasındaki çip çalışmalarında da son aşama bu kaldı diyebiliriz.
  • SANAL KASABA

Dizinin üçüncü sezon dördüncü San Junipero adlı bölümde sanal bir kasabada yaşayan insanlara konuk oluyoruz. E o zaman Meta evrenine hoş geldiniz diyebiliriz. Sanal gerçeklik dünyasına entegre olma durumumuzda şu an için dizideki gibi ötenazi şartı gerekmiyor ama şimdilik diyebilir miyiz? Ne de olsa buna benzer çokça Hollywood yapımı izledik değil mi, sanırız bir ön hazırlık, ön görü var.
  •     İNSAN YAPMAK

Daha geçtiğimiz haftalarda 2 insana ihtiyaç duyulmadan yapay rahimde yapılan bebek haberiyle çalkalandı dünya. E buna birde gerçekçi insansı robot teknolojisi de eklenince kaybettiğimiz insanların benzerlerini yaratmak çok da uzak değil mi dersiniz? Black Mirror ikinci sezon birinci bölüm gerçekleşmek üzere!
  • İNSAN ENGELLEME  

Dizinin ikinci sezon dördüncü bölümü olan Beyaz Noel adlı bölümünde en çok konuşulan teknoloji bölümünü hatırlarsınız. Gözlerinize takılı olan zed gözler ile mesajlarınızı, aramalarınızı yapabiliyor, müzik dinliyor, fotoğraf çekebiliyor en önemlisi insanları gerçek hayatta bloklayabiliyorsunuz. Engellediğiniz kişiyle artık sadece sosyal medyada değil karşılaşma görme duyma şansınız gerçek hayatta kalmıyor hayattan siliyorsunuz. Evet sanal gerçeklik gözlükleri! Henüz bloklama aşamasında olmasa da fotoğraf, video, arama gibi kısımları yapıldı. Ürkütücü değil mi?