27.06.2016 14:30

Tesla, SolarCity için Değer Kaybediyor!

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, SolarCity'i alma yolunda büyük değer kaybı yaşıyor. Peki Tesla ne yapmaya çalışıyor? İşte Tesla'nın SolarCity hamlesi!

Elon Musk’ın ünlü elektrikli araba üreticisi şirketi Tesla Motors, Elon Musk’ın yönetim kurulu başkanlığını yaptığı ABD’deki en büyük güneş enerjisi paneli üreticisi SolarCity‘i almak için 2.86 milyar dolar teklifte bulundu.

Musk, SolarCity firmasının yüzde 23 hisse payı ile en büyük hissedarı durumunda bulunuyor. Musk eğer bu satış gerçekleşirse, Bloomberg raporuna göre kişisel olarak 140 milyon dolar kadar bir fayda sağlamış olacak. Elon Mask, ayrıca Tesla Motors firmasının en büyük hissedarı konumunda da yer alıyor.

Tesla, 22 haziran Çarşamba günü yaklaşık yüzde 10’luk bir kayıp yaşadı. Bir gün içerinde 715 dolarlık fiyat 575 dolar seviyelerine düştü. Bu iyi bir başlangıç olarak görülmüyor. Analistler bu anlaşmaya karşı çıkmış durumdalar.  Ayrıca Tesla’nın fiyatının kırılgan olmaya devam ettiğini söylüyorlar.

Elon Musk, Tesla’ya Neden Bunu Yapıyor?

Bir görüşe göre Elon Musk, 44 yaşında ve artık kuzeni Lyndon Rive tarafından çalıştırılacak bir şirkete devretmek istiyor. Başka bir görüşe göre ise Musk çok düşük fiyatlara bir temiz, yenilenelebilir enerji imparatorluğu kurmak istiyor.

Her iki durumda da şu an için Tesla’nın hisseleri sürüncemede kalmış olacak. Yakın dönemde Tesla zaten 1.4 milyar dolarlık hisse satmıştı. Bu satıştan gelen nakit parayı şirketin en önemli modeli durumunda olan Model 3 için kaynak olarak kullanacaklarını açıklamışlardı.