111 yıl önce batmaz denilen lüks gemi trajik bir şekilde buzdağına çarparak okyanusun derinliklerine inerek tarihteki yerini almıştı. Filmlere konu olan Titanik'in enkazını görmek için Ocean Gate adlı şirket, Titan denizaltısı ile tur düzenlemeye karar vermiş ve 5 milyarder bu tehlikeli turun ilk misafirleri olmuştu. Ancak işler beklenildiği gibi gitmedi. Daha doğrusu aslında oldukça beklenildiği gibi gitti. Onlarca uyarı ve suç duyuruları olan denizaltı trajik şekilde enkaz ziyareti düzenlerken enkaza dönüştü ve içindeki 5 milyarder korkunç şekilde hayatını kaybetti.

iPhone 15 fiyatları belli oldu! Araba ve ev fiyatı yerine iPhone alabilirsiniz! iPhone 15 fiyatları belli oldu! Araba ve ev fiyatı yerine iPhone alabilirsiniz!

Titanik gezisinde kullanılan Titan denizaltısı, okyanusun derinliklerinde infilak etmesinin ardından enkazına ulaşıldı. İlk olarak denizaltının dalışa geçmesinden 1 saat 45 dakika sonra, iletişimin koptuğu ve takibin kaybolduğu bildirilmişti. Araç içindeki oksijenin ise sayılı saatler kaldığı açıklanmıştı. Tüm dünya saatleri sayarak oksijen bitmeden denizaltıya ulaşma çabalarını izlerken son oksijenin de bittiği dakikalar gelmişti. Oksijenin bitmesinden bir kaç saat sonra ise kaybolan denizaltının enkazının nerede olduğu belirlendiği açıklaması gelmişti. Yetkililer denizaltının trajik şekilde patladığını ve içindekilerin de saniseler içinde öldüğünü belirlediklerini açıklamıştı.

KOMPLO TEORİLER DOĞRU MU?

28 Haziran'da Titan denizaltısının enkazı çıkarıldı. Okyanustan çıkarılan parçalar, Kanada'nın St John's kentinde, Horizon Arctic gemisinden indirilirken fotoğrafları çekildi. Muşambalar altına gizlenen enkaz haberciler tarafında fotoğraflandı.

Bulunan enzkaza dair ABD Sahil Güvenliği, denizaltının parçalarıyla birlikte insan kalıntısı olduğu düşünülen bazı kalıntılara da rastlandığını açıkladı. Bu kalıntıların testler yapılmak üzere ABD'ye gönderileceği öğrenildi.

Denizaltına dair yetkililer ilk etapta araç daha okyanus tabanına ulaşmadan basıncın kaybolmasıyla içine doğru patladığını ve içerisindeki 5 kişinin olay anında hayatını ne olduklarını anlamadan kaybettiğini açıklamıştı. Şimdi akıllardaki soru denizaltının fiziksel yapısı ve dayanıklılığının nasıl bu kadar kötü olduğu, oksijenin bittiği saatten hemen sonra bulunması gibi sorular akıllara komplo teorilerini getirdi.