28.02.2016 13:48

Turkcell 4.5G ile İlk LTE Broadcast Deneyimi!

Turkcell 4.5G çalışmalarına devam ederken bir ilki de gerçekleştirdi. 4.5G sayesinde Türkiye'de ilk defa LTE Broadcast teknolojisi canlı olarak deneyimlendi.

Türkiye’de 1 Nisan’da kullanıma açılacak 4.5G ile birlikte gelecek olan LTE Broadcast teknolojisi ilk defa canlı olarak Fenerbahçe – Galatasaray Odeabank arasında oynanan Sport Toto Türkiye Basketbol Ligi’nde kullanıldı.

Turkcell, Lig TV üzerinden aldığı yayını 4.5G broadcast teknolojisi ile akıllı telefonlardaki özel bir uygulama üzerinden dört farklı açıdan maçı izletti. 4.5G broadcast teknolojisinin ilk defa kullandığı maç ta test için LG akıllı telefonlar tercih edildi. Ülker Sports Arena’da basın için ayrılan özel alanda LG telefonlar üzerinden gazetecilere HD kalitesinde 4.5G desteği ile sunulan yayın izletildi. Gazeteciler maç yayınını istedikleri açıdan da izleyebildiler.

lte_broadcast_telefon2
İlker Kuruöz: “Turkcell demek teknoloji demek”
Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, yeni teknolojilere yaptıkları yatırımlara vurgu yaparak şöyle devam etti: “Turkcell demek teknoloji demek. Heyecanımızı bir an olsun yitirmeden yeni teknolojilere yatırım yapmaya devam ediyoruz. 1 Nisan, mobildeki üstünlüğümüzü pekiştireceğimiz, entegre telekom pazarında ise bizi 3 yıl içerisinde liderliğe taşıyacak sürecin en önemli dönüm noktalarından birisi olacak. Bununla birlikte 4.5G’nin yüksek hız ve kapasite yanında en önemli getirilerinden birisinin de daha zengin servis dünyası olacağını düşünüyoruz. O nedenle Turkcell TV Plus, BiP, Akıllı Depo ve Turkcell Müzik gibi milyonlarca kullanıcısı olan servislerimiz üzerinden, 1 Nisan ile birlikte sonra daha üstün kullanıcı deneyimi sunmak için de hazırlıklarımızın sonuna geldik. 1 Nisan’da Turkcell farkını her anlamda göstereceğiz.”

LTE Broadcast teknolojisi 14 milyar dolarlık pazar oluşturacak
LTE broadcast teknolojisinin önümüzdeki 4 yıl içinde dünyada 14 milyar dolarlık bir ekonomi oluşturacağını söyleyen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, 4.5G ile yenilikçi servisler alanında da öncü olmaya devam edeceklerini belirterek, “LTE Broadcast teknolojisini sunabilmek için bu teknolojiye özel frekans ayırmanız ve ayırdığınız frekansların da 4.5G iletişiminizi etkilememesi gerekiyor. 4.5G ihalesinde herkesten fazla frekans alırken bu hesapların hepsini yaptık” dedi.

LTE Broadcast teknolojisi neden önemli?

LTE Broadcast teknolojisi 4.5G ile birlikte hayatımıza girecek yepyeni bir özellik olacak. Normalde mobil şebekeye bağlanan her cihaz, baz istasyonu üzerinde farklı bir trafik oluştururken, LTE broadcast teknolojisi ile kullanıcı bazlı değil doğrudan belirli bir alana içerik sunuluyor. Bu nedenle sunulan içerik, kullanıcı sayısı ne kadar artarsa artsın kapsama alanındaki herkese ulaştırılabilir. Üstelik kullanıcılar HD videoların sunulduğu bu teknoloji sayesinde, LTE Broadcast özelliği kullanıldığında internet kotalarında da düşme yaşamayacaklar, yani LTE Broadcast internet kotasını etkilemeyecekBu teknoloji yakın gelecekte M2M cihazlarının ve billboard’ların uzaktan güncellenmesinden yüksek kalite müzik yayınına, dijital dergi ve gazetelerin binlerce kişiye aynı anda gönderilmesinden radyo ve TV yayını yapılmasına hatta kamu yararına olan bilgilerin o bölgedeki herkese aynı anda ulaştırılmasına kadar çok çeşitli alanlarda kullanılabilecek.

LTE Broadcast teknolojisini kullanabilmek için neler gerekiyor?

4.5G ile hayatımıza girecek broadcast özelliğini kullanabilmek için öncelikle altyapı desteğinin sağlanması gerekiyor. 1 Nisan’da 81 ilde en yüksek 4.5G kapasitesini sunmak için çalışmalarına hızla devam eden Turkcell, LTE Broadcast teknolojisi için de yatırımlarını şimdiden planlıyor. Ayrıca 4.5G Broadcast teknoloji üzerinden içerik sunulurken, belirli bir frekans miktarının da buna ayrılması gerektiğinden, 4.5G ihalesinde en fazla frekansı alan Turkcell, yeni teknolojileri hayata geçirme konusunda daha esnek bir oyun alanına sahip. Bu teknolojiden faydalanmak için kullanıcının akıllı telefon veya tabletinin LTE Broadcast özelliğine sahip olması gerekiyor. LTE Broadcast teknolojisinin kısa zamanda yaygınlaşması ve 2020 yılında LTE Broadcast destekli cihaz sayısının 2 milyarı aşacağı da tahmin ediliyor. Bu teknoloji ile sunulan içeriğe ulaşabilmek için ise kullanıcıların bir mobil uygulamaya ihtiyaç duyduğunu da belirtelim.

İçeriğin yaklaşık yüzde 70’i video olacak
4.5G’nin en önemli özelliklerinden birisi yüksek mobil internet hızı ve düşük gecikme süreleri sunması. Gartner’ın verilerine göre sadece 2 yıl sonra mobil internet kullanımının yaklaşık  yüzde 70’ini videolar oluşturacak. Ülkemiz cepten video izlemeyi çok severken, 4.5G teknolojisi ile kullanıcılar 4K videoları bile takılmadan izlemeye başlayacak. IAB Research’ün 2015 yılında yaptırdığı bir araştırma da Türkiye’de mobil kullanıcıların yüzde 60’ının her gün en az 5 dakika cepten video izlediğini ortaya koyuyor. Türkiye bu oran ile Rusya, Çin, Finlandiya ve Brezilya gibi ülkeleri de geride bırakmayı başarıyor. Bu nedenle önümüzdeki dönemde özellikle yüksek çözünürlüklü video içerik sunulması konusunda önemli bir çığır açacak olan LTE Broadcast teknolojisi çok daha önemli hale gelecek.

lte_broadcast_infografik