22.06.2016 23:25

Türkiye’nin İlk Akıllı Köyü

Türkiye’nin ilk teknolojik köyünün Aydın’ın Kasaplar Köyü’nde TABİDER ve TABİT işbirliğinde yapılan çalışmalarla inşa edilecek.

Tarımın ekonomiye olan katkılarını, kaydedilen teknolojik ilerlemelerin sağladığı kolaylıklarla buluşturup kalkınmayı hızlandıracak yeni nesil kırsal yaşam tarzı anlamına gelen akıllı köy projesi, merkezi İzmir’in tarihi ilçesi Selçuk’ta bulunan Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı tarafından 1999 yılında kurulan Yaşar Üniversitesi’nin Mimarlık öğrencileri tarafından ortaya konulan tasarımlarla hayata geçirilecek. Tarım alanında ki kalkınmanın teknoloji ile destekleneceği köyde, insansız hava araçları Drone’ların yüzey ölçümleri ve tarla takip işlemleri sırasında toplanan bilgileri, taşıdıkları sensörler ile yetkililerin akıllı telefonları aktaracağı belirtilen projede, sağlanacak tasarrufların oranlarına dikkat çekildi.

Akıllı Köy Projesinin Detayları!

Tarımsal sulama konusunda teknolojik imkânlardan faydalanmanın yüzde 20 artırılacağı ve hayvancılık alanında kaydedilen maliyetlerin yüzde 22 oranında azaltılacağı belirtilen akıllı köy projesinde, Türkiye genelindeki birçok çiftçinin gerçekleştireceği ziyaretler esnasında bir takım eğitimler verilmesinin de öngörüldüğü bildirildi.

Türkiye’de yüzölçümü 39 milyon hektara ulaşan tarım alanlarının daha verimli bir şekilde işletilmesi amacı ile yürürlüğe konulan akıllı köy projesinin, çiftçilerin ihtiyacı olan, hava durumu, günlük süt üretim miktarı gibi tarımsal ve hayvancılık alanında tüm faaliyetlerin akıllı telefonlar yardımı ile takip edilebilir hale getirilmesini amaçladığı bildirildi.

Kasaplar Köyü’nde başlatılacak olan akıllı köy projesinin, ikinci yılı itibari ile köyde bulunan her haneye 40 bin TL civarında bir gelir artışı sağlayacağı belirtilirken kısa bir süre içerisinde Türkiye’nin büyük bir bölümünde hayata geçirilmesinin hedeflendiği vurgulandı.