01.02.2016 19:16

BTK, Yılın İlk Cezasını Turkcell ve Avea’ya Verdi!

BTK, Turkcell ve Avea'ya yılın ilk cezasını kesti. Peki Turkcell ve Avea'nın cezası ne oldu? İşte tüm detayları ile Turkcell ve Avea'nın cezası!

Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu(BTK), üçüncü nesil mobil haberleşme hizmetlerini sağlamakla yükümlü firmalara çeşitli dönemlerde hizmet standartlarını iyileştirmesi için denetimler yapıyor. BTK‘nın yaptığı bu denetimler sonucu Turkcell ve Avea‘ya da yılın ilk cezası kesilmiş oldu.

BTK’nın Turkcell’e Verdiği Ceza!

Arama Başarısızlık Oranı ve Arama Blokaj Oranı hizmet oranı kalitesi ölçütüne göre çeşitli yerleşim bölgelerinde hedef değerlerinin sağlanamamasından dolayı BTK tarafından Turkcell‘e cari yıl içerisinde böyle bir olayın ilk defa yaşanmasından dolayı yazılı bir uyarı verildi. Yazılı uyaranın yanı sıra bir ay boyunca da Turkcell‘in internet sitesinde hizmet yükümlülüklerinin yerine getirilmediğine dair duyuru yayınlanmasına karar verildi.

BTK’nın Avea’ya Verdiği Ceza!

BTK, Avea‘ya da Turkcell ile aynı şekilde bir ceza kesti. Yine Arama Başarısızlık Oranı ve Arama Blokaj Oranı hizmet oranı kalitesi ölçütüne göre çeşitli yerleşim bölgelerinde hedef değerlerinin sağlanamamasından ve böyle bir olayın cari yıl içersinde ilk defa yaşanmasından dolayı yazılı bir uyarı verildi. Yine Avea‘a da Turkcell gibi hizmet yükümlülüklerini yerine getirmediğine dair uyarıyı bir ay boyunca internet sitesinde yayınlayacak.

Özetle BTK, Turkcell ve Avea‘ya cari yıl içerisinde ilk defa hizmet yükümlülüklerini yerine getirmedikleri için para cezası yerine bir takım yaptırımlar ve yazılı uyarılar vermiş oldu. Hizmet yükümlülüklerinin tekrar yerine getirilmemesi durumunda ise bu defa Turkcell ve Avea için para cezası devreye girecek.