19.06.2016 10:00

Dünya’nın Yeni Yarı Uydusu: 2016 HO3

Dünya'nın etrafındaki bir asteroid sürekli daireler çiziyor. Asteroid diye bahsedilen “2016 HO3” Dünya'nın yeni yarı uydusu olmaya hak kazandı. İşte detaylar!

NASA(Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), 100 yıldan daha uzun bir süre boyunca Dünya ile birlikte yörüngede yol alacak olan asteroid için tanımlamalar yaptı. NASA bu doğrultuda gök cismini, “yarı uydu” olarak tanımladı ve “2016 HO3” isimini verdi.

Dünya’nın Yeni Yarı Uydusu 2016 HO3 ile İlgili Merak Edilenler!

Nisan ayında keşfedilen ve artık yarı uydumuz olan bu asteroid, Güneş etrafında yörünge çizerken aynı zamanda Dünya etrafında da dönmeye devam ediyor. Bu da yarı uydumuzun, uydumuz Ay’ın aksine gerçek bir uydu olmadığı anlamına geliyor. NASA’nın Yakın Dünya Çalışmaları Merkezi’nin yöneticisi Paul Chodas, bu durumla alakalı bir açıklamada bulundu. Bu açıklamaya göre asteroid dostumuz uydu kategorisinde yer almak için Dünya’ya çok uzak bir noktada konumlanmış. Bu yüzden NASA bu gök cismini “yarı uydu” olarak isimlendirdi. Yinede Dünya’ya çok sadık bir şekilde etrafımızda dönmeye devam ediyor. Chodas “Gezegenimizin etrafında dönüyor, ama asla güneşin etrafında dönerken bizden çok uzaklaşmıyor. Dünya’nın ve Güneş’in etrafında çizdiği bu döngüleri önümüzdeki yüzyıllar boyunca devam ettirecek.” dedi.

The Washington Post’un raporlarına göre yeni yarı uydumuz olan asteroid, Haleaka-Hawaii’de yer alan “PAN-STARRS 1 Asteroid Araştırma Teleskobu” tarafından keşfedildi. Bilim adamları asteroid büyüklüğü konusunda kararsız olmakla birlikte çapının 36 ila 92 metre aralığında olduğunu düşünüyor. Aynı zamanda asteroidin Dünya’ya olan mesafesinin, en uzak olduğu anda Ay’ın Dünya’ya olan mesafesinin 100 katıntan az olduğunu tahmin ediyorlar. En yakın olduğu anda ise Ay ile Dünya arasındaki mesafenin 38 katı olduğunu tahmin ediyorlar ki bu 14,5 milyon kilometreye eşit bir mesafe. Uzmanlar yeni yarı uydumuz olan asteroidin Dünya için bir tehdit oluşturmadığını hatta “sevimli” olduğunu söylüyorlar.