18.06.2016 16:00

Google, Android Açıkları için Ödül Miktarını Artırdı!

Google, Android sistem açıklarını bulan araştırmacılara verilecek para ödülü için zam yaptı. İşte Google'ın ödüllendirme sistemi ve yapılan zammın detayları!

Google, mobil işletim sistemi Android için 1 Haziran 2016 sonrasında geçerli olmak üzere verilecek para ödüllerinin miktarını artırdı. Google, geçtiğimiz sene Android işletim sisteminin güvenlik açıklarını bulan 82 kişiye, toplamda 550 bin doların üzerinde bir para ödülü vermişti.

Google, Android Açıkları için Zam Yaptı!

Google‘ın sistem açığı bulanlar için yaptığı ödüllendirmelerin miktarı, bulunan açıkların önem derecelerine göre belirleniyor. Geçtiğimiz yıl bu kapsamda; üst seviyedeki 26 güvenlik açığı için yaklaşık 76 bin dolar para ödülü veren Google, 15 kişiye de 10 bin dolar ödül verdi. Android işletim sisteminde açık bulanların ortalama olarak açık başına kazandıkları para ise 2200 dolar olurken, açık bulan araştırmacılar ortalama 6700 dolar ödül aldılar.

Google, geçen yıl yapılan para ödüllerinin miktarını bu sene artırmaya da karar verdi. Bu doğrultuda, 1 Haziran 2016’dan sonra bildirilen Android açıkları için geçen yılki ödül miktarlarına göre yüzde 33 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarla zam yapıldı. Google‘ın açıkların bulunması için yaptığı bu zam, Android işletim sistemindeki açıkların ciddi seviyede önemsendiğini gösteriyor.

Google, sadece Android işletim sisteminin açıkları için de ödeme yapmıyor. Bunun yanı sıra benzer bir ödüllendirme sistemi Google Chrome ve diğer Google servisleri içinde de gerçekleştiriliyor. Google‘ın bütün bunları yapmasındaki amacın ise servislerini olabildiğince açıklardan kurtararak daha kararlı ve güvenilir bir ekosistem oluşturmak istemesi olarak biliniyor.

Google‘ın, Android Ödül Programı ile ilgili sayfasını bu linkten ziyaret edebilirsiniz.