09.06.2016 00:11

Google’ın iOS Kullanıcılarına Sürprizi: Motion Stills

Google iPhone kullanıcılarına uygulama üretmeye devam ediyor. İşte iOS işletim sistemleri için üretilen Motion Stills GIF oluşturma programı.

Google yazılım üzerine olan yatırımlarına ara vermeden devam ediyor. Android tabanlı işletim sistemlerine sahip telefonlar için yoğun bir yelpaze seçeneği sunan Google, iOS işletim sistemini bünyesinde barındıran iPhone kullanıcıları içinde sürprizler yapıyor. Apple Store’de yerini alan Motion Stills GIF oluşturma programını gelin yakından inceleyelim.

Google’ın iOS Kullanıcılarına Sürprizi: Motion Stills Nedir?

Google’ın İOS kullanıcıları için ürettiği Motion Stills’in öncelikle sadece iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinde kullanılabileceğini söyleyelim. Motion Stills’in temel mantığı Apple Live Photos’u sabitlemek. Apple Live Photos ise birkaç farklı fotoğraflar ile oluşturulan kısa videolar anlamına geliyor, Motion Stills ise bu uygulama ile yakalanan görüntülerin arka planının dondurulmasında görev alıyor. Uygulamayı geliştirirken milyonlarca videonun kullanılmasıyla algoritmanın şekillendiğini söyleyen Google Research’ün Machine Perception ekibinden Ken Conley ve Matthias Grundmann, uygulama sayesinde optik sabitleme teknolojisi ile üretilmiş gibi görünen karelerin titreşimsiz görüntüler ortaya çıkardığını belirtiyor. Android kullanıcıları iOS’a özel yapılmış bu uygulama noktasında Google’a kızacak mı bilinmez, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus kullanıcıları Motion Stills kullanmaya başladı bile.