28.05.2016 23:19

iOS 10 ile Gelecek Olan Yenilikler!

iOS 10'un tanıtımına sayılı haftalar kaldı! Kullanıcıların en çok merak ettiği şey ise iOS ile gelecek yeniliklerin neler olduğu! İşte iOS 10 yenilikleri!

ios-10-ile-gelecek-olan-yenilikler

Apple, her yıl olduğu gibi bu yılda da yeni işletim sistemini yaz aylarında bizlere tanıtacak. iOS 10 ile gelecek yenilikler şimdiden merak edilmeye de başlandı.

Geçtiğimiz yıl iOS 9 ve iPhone 6S ile birlikte tanıtılan 3D Touch özelliği kullanıcılar tarafından çok beğenilmiş ve takdir edilmişti. Force Touch teknolojisinin geliştirilmiş hali olan 3D Touch özelliği yaptığı işlerle her ne kadar kullanıcıların işi kolaylaştırmış olsa da Apple tam olarak bu özelliğin bizlere sunabileceği özelliklerin kapasitesinden tam olarak faydalanmıyor. Bu nedenle iOS 10 ile birlikte 3D Touch özelliği çok daha fazla iş yapar hâle gelecek.

iOS ile gelmesi beklenen yenilikler bununla sınırlı değil. Apple‘ın hali hazırda piyasadaki en güncel işletim sistemi olan iOS 9.3.1 sürümünü Google‘ın en güncel Android işletim sistemi ile kıyasladığımız zaman pratik kullanım açısından biraz geride kaldığını görebiliyoruz. Bu duruma en güzel örnek ise ses kontrolleri aşamasında ortaya çıkıyor.

iOS 10 Yenilikleri

Ses Kontrolleri

iOS 9 işletim sistemi yüklü bir telefonunuzda cihazınızın sesini sonuna kadar kısıp bir video açtığınız zaman videonun sesi adeta kulağınızda patlıyor. Her ne kadar medyaların ve sistem seslerinin ayarları farklı bir şekilde saklanıyor olsa da videoyu açmadan sesini ayarlamak mümkün olmuyor. Android işletim sisteminde ise küçük bir dokunuş ile bunu yapmak mümkün. Bu açıdan iOS 9 işletim sistemi ile Android işletim sisteminin gerisinde kalan Apple’ın bu sorunu iOS 10 ile telafi edeceğini düşünüyoruz.

Uyumluluk

Apple, iOS 9 güncellemesini iPhone 4S ve iPad 2 gibi cihazlarına da sunarak birçok Apple ürünü kullanıcısını memnun etmişti. Her ne kadar iOS 9 ilk aşamalarda bu cihazlarda biraz afallamış olsa da daha sonradan yayınlanan güncellemeler ile kararlılık sorunları çözülmüştü.

Apple’ın iOS 10 ile işleri biraz daha büyütmesini ve çok daha fazla yeteneğe sahip olan bir işletim sistemini önümüze koymasını bekliyoruz. Bu nedenle iOS 10 büyük ihtimal 512 MB RAM‘den fazlasına ihtiyaç duyacak ve iPhone 4S gibi cihazlara iOS 10 desteği sunulamayacak. iOS 9 işletim sisteminin şu anki haliyle alt seviye Apple ürünlerinin tüm yeteneklerini kullanıcılara sunduğunu söyleyebiliriz. Fakat Apple’ın sürprizleri seven bir marka olduğunu unutmuyor ve ne olur ne olmaz siz yine de iOS 10‘dan ümidinizi kesmeyin diyoruz.

Daha Akıllı Bir Siri

Apple her yeni iOS sürümünde Siri‘yi biraz daha geliştiriyor. Fakat bu sefer Apple’dan Siri için beklentiler daha büyük. iOS 10 ile birlikte Siri’ye gelmesi beklenen özelliklerden biri sesli e-posta gönderimi. Kısaca Siri, iOS 10 ile birlikte bizlere daha fazla kulak verecek ve birçok işimizi Siri ile konuşarak halledebileceğiz.

Geliştirilmiş Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezi, iOS işletim sisteminin uzun zamandır tam anlamıyla bir gelişme gösteremeyen tek bölümü konumunda. iOS kullanıcıları bu bölümde zevklerine göre kişiselleştirmeler yapmak istiyorlar.

3D Touch özelliğinin işlevsel özelliklerinden bu bölümde faydalanılmamış olması ise kullanıcıların bir diğer şikayeti. Umarız Apple, iOS 10 ile birlikte Kontrol Merkezini biraz daha işlevsel bir hâle getirir.

Çoklu kullanıcı desteği olacak

iOS kullanıcılarının en çok dert yakındığı konulardan biri olan ve iOS’un Android işletim sistemine kıyasla en büyük eksilerinden biri olan çoklu kullanıcı desteğinin iOS 10 ile gelmesi muhtemel.

Apple Music

iOS 10 ile birlikte Apple Music tasarımının yenilenmesi ve Apple Music‘e bazı ek fonksiyonların kazandırılacağı da tahminler arasında yer alıyor.

Bakalım iOS 10 çıktığında bu yeniliklerden hangilerini göreceğiz?